„Loňský vítěz, předloňský vítěz a předloňský semifinalista. To je podobné, jak kdyby Sigma chytila Barcelonu, Real a Liverpool,“ upozornil výkonný ředitel VK UP Olomouc Radan Holásek na kvalitu protivníků. Nejen on má nyní celou řadu starostí.

KDE TRÉNOVAT?

V době, kdy už denní teplota překročí 15 stupňů jen výjimečně, musejí hráčky trénovat venku. Vládní opatření pro boj s koronavirem sice stanovila, že se profesionální týmy sice mohou připravovat společně, jenže všechny haly jsou uzavřeny.

A výjimku olomoucký tým nedostal, i když se termín úvodního zápasu na půdě Chemiku Police (10. listopadu) nebezpečně blíží.

„Pokud se prodlouží nouzový stav, který platí do 3. listopadu, tak si hráčky nechytí na balon měsíc a půl. Pak nastoupí proti rozehraným soupeřkám. Je to škoda, protože my jsme si na Polici věřili, asi jako na jediný tým ze skupiny,“ konstatoval Holásek.

Za vděk tak volejbalistky musejí dát antukovému povrchu vedle domácí haly.

„Tam si teď mohou hráčky v uvozovkách pinkat. Ale máme v kádru jednu holku, která má špatné koleno a je z toho strašně nervózní. Navíc některé cizinky dosud antuku viděly jen díky tenisu. V životě na ní nestály a nikdy neviděly, že by se na ní hrál volejbal,“ prozradil Holásek.

„Zatím tedy bojujeme venku. Teď je to lepší s deštěm, ale jelikož se blíží listopad, tak je to nešťastná situace,“ uvedl ředitel klubu.

V ideálním případě by se tým mohl vrátit do haly 3. listopadu, po skončení nouzového stavu. Jenže jen teoreticky, jelikož tento stav vláda téměř s jistotou prodlouží.

VÁNOCE V RUSKU?

Kromě hokejových soutěží v Rusku se jen minimum sportovních událostí v Evropě koná 24. prosince. Jenže právě v tento den si zvolilo Dynamo Kazaň pro domácí utkání s Olomoucí.

„My jsme nad tím kroutili hlavou, protože Liga mistryň je evropská soutěž a devadesát procent států slaví Vánoce,“ nastínil Radan Holásek další patálii.

Ruský tým byl s výběrem data velmi nekompromisní.

„Domácí družstvo si vždy může vybrat jeden ze tří termínů v určitém bloku. Kazaň si mohla vybrat 22., nebo 23. prosince. Jenže zvolila 24. prosince, kdy se bude již hrát jen v Istanbulu (Eczacibasi proti finskému Viesti, pozn. red.). Pro nás je to opravdu nepříjemné, protože se jedná o venkovní zápas a ještě k tomu v daleké Kazani,“ líčil Holásek situaci, která není dobrá ani pro olomoucké fanoušky.

„Že by si nás někdo naladil na nějakém streamu a vypnul Pelíšky? Spíš tipuju, že v tomhle čase budou všichni fanoušci jíst,“ pousmál se Holásek.

Podle aktuálního schématu by se měl olomoucký tým odcestovat 22. prosince a vrátit se až na Štěpána.

ZMĚNÍ SE HERNÍ SYSTÉM?

Všechno ale taky může být úplně jinak. Různé komplikace se totiž dotýkají všech týmů.

„Padl tedy nápad, že by se skupina Champions League hrála formou jednoho nebo dvou turnajů, pravděpodobně v Itálii nebo v Polsku. V listopadovém, či prosincovém termínu,“ prozradil Radan Holásek s tím, že by na konci týdne měla evropská federace o případné změně rozhodnut.

Odpadlo by tak komplikované cestování i neuvěřitelně složité zabezpečování domácích zápasů.

„V současné chvíli bychom za to byli rádi. Odpadl by nám šílený termín v Kazani, odpadly by nám náklady na cestování, ale hlavně pořádat dnes domácí zápas je šílené,“ konstatoval Holásek.

Mezi nařízeními je dezinfekce haly po každém odehraném setu nebo průběžné čištění míčů.

„Evropská federace k tomu vydala asi stostránkovou bichli,“ poznamenal Holásek.

Smutnit by nemuseli ani fanoušci, kteří by se na domácí zápasy stejně nedostali.

„Na devadesát devět procent by se hrálo bez diváků. Nám by změna ušetřila starosti,“ netajil se se ředitel klubu.

Letošní ročník Ligy mistryň by mohl přinést senzační výsledky.

„Stačí aby půlka týmu šla do karantény a některý tým přijel s kadetkami,“ nastínil Holásek, že testy na covid mohou zamíchat s kartami.

„My jsme z tohoto důvodu letos dali na soupisku asi třicet hráček. Jsou tam i kadetky pro případ, že bychom potřebovali někoho na lavičku.“

NEODSTOUPIT ZE HRY?

Otazníků kolem startu v Lize mistryň spíš přibývá. Odstoupit z boje ale Olomouc nehodlá.

„Jsou tam neskutečné pokuty. Už jednou jsme na zápas evropské soutěže přijeli ve dvanácti místo ve třinácti hráčkách a dostali jsme pokutu 2500 eur. Vůbec si nedokážu představit tu pokutu, kdyby na zápas nepřijel celý tým. To by pro nás bylo likvidační,“ prozradil Holásek hlavní faktor.

Klubové vedení tak bude vyhlížet zásadní rozhodnutí, zda se skutečně odehraje úvodní zápas v Polici. V případě zavřené haly by se tým zřejmě musel vydat na zahraniční soustředění.

„Některé týmy jezdí trénovat do Polska. Ať už na otočku, nebo třeba na týdenní soustředění. Je to ale otázka peněz. Vytáhnout celý mančaft na týden je neskutečně nákladné,“ dodal Holásek.

„Kdyby odpadl zápas 10. listopadu, tak jsme relativně v klidu a můžeme začít trénovat později. Jestli ne, tak budeme muset nějaké tréninkové soustředění v Polsku zvážit,“ dodal ředitel VK UP Olomouc.