Osmadvacetiletý tenista se sice dostal na kurt až za rozhodnutého stavu, svoji roli ale zvládl na výbornou a přinesl do české šatny pátý bod.

Co Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem v pátek a sobotu zahájili, dokázala dvojice „náhradníků“ Hájek s Lukášem Rosolem v neděli doklepnout.

Přerovský novic v týmu Rosol si poradil v úvodní nedělní dvouhře s Mariusem Copilem ve dvou sadách a pak přišla řada i na Hájka, který vyzval Victora Crivoie.

„Nastupoval jsem za stavu 4:0, takže jsem věděl, že je hotovo. S Lukášem jsme si to dnes šli na kurt užít, ale on to měl samozřejmě těžší, protože to byla jeho premiéra,“ řekl Hájek v pozápasovém rozhovoru.

Na Crivoe to olomoucký rodák opravdu umí. Před dvěma lety jej deklasoval na challengeru v Aténách a minulý týden dominoval i na challengeru v Brašově. Právě tam se Hájek připravoval na start v Davis Cupu. Příprava to byla vydařená, protože se český hráč probojoval až do semifinále turnaje.

Po svém včerejším daviscupovém vystoupení byl Hájek spokojen.

„Vyhrál jsem poměrně hladce. Ale není to nic lehkého, když člověk jednoznačně vyhraje a pak to musí potvrdit v následujícím utkání, které je za pár dní,“ upozornil Hájek, který na bukurešťské antuce včera zvítězil 6:1 a 6:4.

„Do každého balonu jsem šel na sto procent a nechtěl jsem mu dát nějakou šanci, aby se nechytil a nedostal do vedení. Malé zaváhání bylo na začátku druhého setu, ale myslím, že jsem to pak rychle napravil,“ vyprávěl Hájek, který si svou daviscupovou premiéru odbyl přesně před dvěma lety v Poreči, kde nastoupil za rozhodnutého stavu proti Chorvatovi Karanušičovi.

Premiéra to byla vítězná. Hájek tehdy v sobotu dlouho neponocoval, oželel oslavy postupu do finále a na svůj debut se skvěle připravil. Odměnou mu kromě vítěztví byl i prosincový zápas s Rafaelem Nadalem na barcelonské antuce při finále Davis Cupu.

Na tehdejší světovou jedničku sice český hráč nestačil, ale předvedl parádní výkon, za který slyšel řadu uznání.

Hájek byl ale i u těch důležitých zápasů českého týmu, ve kterých na něm ležela daleko větší zodpovědnost. Loni v Chile vybojoval bod v páteční dvouhře pro Capdevillemu i sobotní čtyřhře po boku Lukáše Dlouhého. Při neúčasti čerstvého finalisty Wimbledonu Berdycha i zraněného Štěpánka byl Hájek tehdy českým hrdinou.

Letos v Ostravě ale prohrál oba zápasy s kazachstánskými soupeři a podílel se tak na tom, že český tým musel hrát o záchranu.

V Bukurešti ale potvrdil, že jeho forma rozhodně není zlá a příliš nekoresponduje s jeho umístěním na žebříčku.

„Já jsem to vzal jako dobrý trénink, ale šel jsem do toho samozřejmě naplno a chtěl jsem vyhrát. Odehrál jsem podle mého velice slušný zápas. Celý týden jsme tady velice dobře trénovali, takže jsme byli podle mého připraveni na sto procent. Vítězství 5:0 je fantastické,“ vyprávěl Hájek, který je v pořadí ATP až na 150. pozici a do stovky to tak má poměrně daleko.

V létě začal Hájek spolupracovat s Janem Subotou, který se stal jeho trenérem, a věří, že se do elitní skupiny tenistů brzy vrátí. Tento týden startuje manžel bývalé úspěšné tenistky Dáji Bedáňové na challengeru v Trnavě.

„V pondělí mě čeká lehký trénink a v úterý se jde zase na to,“ říká Hájek, který by se na slovenském turnaji rád probojoval až do závěrečných kol.