Přemysl Skoták vyrazil do Nových Zámků s cílem umístit se v juniorské kategorii do 100 kg na stupních vítězů. To se mu povedlo a český reprezentant přivez z mistrovství světa v silovém trojboji stříbro.

„Konkurenci jsem měl především v Matěji Syrovátkovi, který skončil první. Jsme dlouhodobí kamarádi a vzájemně se podporujeme,“ prozrazuje Skoták.

Do své váhové kategorie musel lehce shazovat, druhý den po vážení se ale mohl pustit do boje.

První disciplínou v silovém trojboji je dřep.

„Závodník má vždy tři pokusy a alespoň jeden musí zvládnout, jinak je diskvalifikovaný,“ upozornil Skoták.

Marek Šuba nastupuje za Tatran a zároveň je jeho trenérem.
Je neskutečně těžké skloubit roli hráče a trenéra, ví Marek Šuba

Jako základní pokus si na dřep nahlásil 300 kg. Tuto váhu zvládl překonat a druhým pokusem ještě úspěšně navýšit, takže na začátek zapsal skvělých 320 kg, čímž vyrovnal svůj osobní rekord.

Následoval bench-press.

„Bohužel jsem před závody prodělal zranění lokte, které mě limitovalo. Na bench jsem nakonec zvedl 190 kg,“ líčí Skoták.

Náladu si ale náležitě spravil v závěrečné disciplíně, kterou je mrtvý tah.

Základních 300 kg překonal a třetím pokusem zvládl parádních 320 kg. „Tolik jsem ještě nikdy nezvedl, až teď na soutěži. Za tento osobní rekord jsem byl rád,“ prohlásil silák, který v součtu zapsal 830 kg.

TRÉNINK U STRONGMANA TKADLČÍKA

Stříbrná medaile a pohár teď svěřence vynikajícího trenéra silového trojboje Radomila Vašíka motivuje ke zlepšování.

„Dál se chci připravovat na šampionát v powerliftingu, na kterém bych chtěl překonat celkovou hranici 900 kg,“ prozrazuje Přemysl Skoták, který trénuje v přerovském Chrámu síly známého strongmana Jiřího Tkadlčíka.

„Beru jej jako kamaráda a určitě se od něj mám co učit. Plánuji se zúčastnit i strongmanských závodů, které pořádá právě Jirka,“ říká Skoták.

Jeho hlavní disciplínou však zůstává silový trojboj.

„Závodím okolo dvou let, ale posiluji a cvičím s činkami už od 14 let. Trénuji čtyřikrát týdně, trénink časově vyjde na tři hodiny. V Chrámu síly je pro mě ideální, mají tam vybavení přímo na moji disciplínu,“ pochvaluje si a k silovému trojboji láká i další mladé sportovce.

„Tato disciplína se od klasického cvičení liší tím, že člověk rozvíjí nejen hmotu, ale i sílu. Sportovec tak na sobě vidí zlepšení z měsíce na měsíc, což je dobrý pocit,“ dodává Přemysl Skoták.

Barbora Štefková
Tenistka Štefková se smutně rozloučila s kariérou. "Díky všem za podporu"