O vítězství Žižkové nebylo pochyb od začátku závodu. Olomoucká veslařka šla do čela již od 250 metrů a svůj náskok neustále zvyšovala.

„Chtěla jsem hlavně zajet slušný čas, protože letos to nebylo nic extra. Tento čas je v této sezoně nejrychlejší, takže jsem spokojená," hodnotila Žižková své vystoupení na mistrovství republiky.

Olomoucké veslařce chyběla zdatnější konkurence. Druhou Lenku Antošovou porazila o deset sekund a třetí Bruncvíkovou o propastných sedmnáct. Žižková přitom při třetím kole Českého poháru porazila olympijskou vítězku Miroslavu Knapkovou.

„Mirka sama nevěděla, jestli pojede, nebo ne. Nakonec ale dostala pozvánku do Anglie, kde zahájila přípravu na vodě," řekla Žižková.

Ta v předchozích letech úspěšně reprezentovala na mistrovství Evropy i světa v jízdě na veslařských trenažérech. Tentokrát ale vrcholnou mezinárodní akci vynechá. „Mistrovství Evropy už bylo, ale kvůli zdravotním problémům jsem šampionát vypustila. Mistrovství světa je příští týden a tam už jsem neposílala přihlášku," vysvětlovala Žižková.

Ozdobou olomouckého šampionátu byl závod lehkých vah, kde startovala kompletní olympijská čtyřka spolu se slovenským reprezentantem Lukášem Babačem. Právě Babač do finále nastoupil v tryskovém tempu a vypracoval si velký náskok. V závěru mu však došly síly a 300 metrů před cílem se přes něj přehnal Ondřej Vetešník.

Olomoucký odchovanec Miroslav Vraštil od začátku bojoval o třetí místo. Nakonec v dramatickém souboji podlehl Janu Vetešníkovi. Svou jízdu si ale Vraštil pochvaloval.

„Takhle dobře se mi na trenažéru ještě nikdy nejelo. Povedl se mi finiš, udržel jsem nervy a jel své tempo. Tak jak závodím na vodě, se mi to teď podařilo na trenažéru. O vteřinu jsem si zlepšil osobní rekord," řekl Vraštil.

Nevděčného bramborového umístění ani moc nelitoval.

„Asi 250 metrů před cílem jsem se díval, že jsme na tom s Honzou Vetešníkem skoro na stejno. Dělal jsem, co jsem mohl, ale on je silnější než já," objektivně přiznal.

Zároveň přiznal, že ho překvapilo, v jakém tempu začal slovenský veslař.

„Nečekal jsem, že Babač začne až takhle rychle. Ke konci už mu očividně docházely síly," poznamenal Vraštil. S reprezentační čtyřkou lehkých vah by se letos rád prosadil v mezinárodní konkurenci.

„Letošní sezona je trochu složitější, protože mistrovství světa se koná v Koreji. Nominace se udělají podle výsledků z mistrovství Evropy, které je na konci května. První Světový pohár je za několik týdnů v Austrálii, kam ale nepoletíme. Před mistrovstvím Evropy pojedeme několik slabších závodů a uvidíme, jak to na Evropě vyjde," popsal svůj další program.

Dramatický souboj o titul byl k vidění i v hlavní kategorii mužů. O prvenství od začátku bojoval Jakub Podrazil se Slovákem Antonem Grasslem, kteří se několikrát vystřídali ve vedení. Úspěšnější byl nakonec o sekundu slovenský reprezentant.

Výsledky

Muži: 1. Grassl (SR) 5:49,1, 2. Podrazil 5:50,1, 3. Doleček (oba Dukla) 5:55,0.

Muži – lehká váha: 1. O. Vetešník (Dukla) 6:11,3, 2. Babač (SR) 6:13,4, 3. J. Vetešník (Dukla) 6:15,6.

Ženy: 1. Žižková (VK Olomouc) 6:52,3, 2. L. Antošová 7:02,6, 3. Bruncvíková (obě Slavia Praha) 7:09,7.

Ženy – lehká váha: 1. Nentvichová (ČVK Praha) 7:21,7, 2. Víchová 7:26,0, 3. Šírerová (obě Slavia Praha) 7:36,2.