I to bylo začátkem dubna důvodem historicky prvního desetidenního soustředění na Floridě, kde nechyběli ani oba mladí Skokani.

Rozhovor

Jak samotné soustředění probíhalo?

Lukáš: První dny jsme jen docela tvrdě trénovali, celkově jsme během pobytu měli sehrát tři utkání s místními týmy. První utkání jsme hráli proti výběru Miami, což byli hráči od sedmnácti do třiadvaceti let. Michal nastoupil na druhé metě a dokázali jsme je porazit 6:1, i když nám k tomu stačily jen tři hity.

Michal: Se stejným týmem jsme pak sehráli i odvetu, kde Lukáš nadhazoval pět směn. Dlouho jsme vedli 1:0, ale v poslední směně jsme dostali tříbodový homerun a nakonec jsme prohráli 3:2. Homerun byl ale kovovou pálkou, zatímco u nás se už v juniorech hraje dřevěnými pálkami, ze kterých míček tolik nelétá.

A to třetí utkání?

L: To byl stejně starý tým Venezuely. Ještě v šesté směně jsme vedli 4:2, ale potom na nás postavili nadhazovače, který házel přes sto čtyřicet kilometrů. To jen tak pro představu dokáže sotva pět hráčů v naší extralize. Ten naše pálkaře hodně držel a na konci jsme prohráli 8:4. Byl to ale určitě nejlepší celek, se kterým jsme na Floridě hráli.

Cítili jste respekt ke svým americkým vrstevníkům?

L: Snažil jsem se na to moc nemyslet, aby mě to moc nerozhodilo, a házel jsem stejně, jako se snažím tady. Loni jsem začal házet v extralize a taky hraju proti mnohem starším a zkušenějším borcům.

M: Nemyslím si, že by byli o tolik lepší. Při srovnání s našimi extraligovými hráči bych tolik rozdílů neviděl. Třeba hráči Miami byli dobří, ale protože se na utkání přišli podívat skauti z Major League Baseball, tak hráli až příliš na sebe. Určitě nám mohli dát více bodů, kdyby podali týmovější výkon.

Když se s nimi srovnáte, v čem byly největší rozdíly?

L: Hráči jsou hodně namakaní, zřejmě chodí hodně do posilovny už odmalička. Zatímco tady začínáme s posilovnou až později, protože to není až tak dobré, začínat příliš brzo.

Mezi vaše největší zážitky ze zámoří musela patřit návštěva utkání MLB, že?

M: Viděli jsme utkání Florida Marlins proti Philadelphia Phillies, které vyhráli domácí 8:4. Je to samozřejmě úplně jiné než tady. Přes třicet tisíc diváků, hodně se pálilo, viděli jsme homerun, několik dvoumetových i trojmetový odpal.

I zázemí má v Americe baseball určitě jiné než u nás, ne?

L: Často jsme viděli upravovaný komplex tří hřišť s˙volným přístupem veřejnosti. A takové centrum měla v Miami každá čtvrť. Na nich jsme viděli trénovat i pětileté děti.

Co jste si ze soustředění vzali?

L: Hodně mě celý pobyt oslovil. Bylo to možná i tím, že jsme nemuseli chodit do školy a mohli jsme dělat jen baseball (smích). Gymnázium ale chci určitě dodělat, a pak jít i na vysokou. Ale živit se baseballem by určitě bylo příjemné.

M: S˙tím musím souhlasit.