Hanácký celek skončil na deváté pozici z dvanácti družstev, pak ale místo klidné dovolené přišly dlouhé týdny nejistoty, během kterých nikdo nevěděl, ve které soutěži si tým zahraje v další sezoně.

Český svaz házené totiž nakonec přehodnotil své původní úmysly a z první ligy nechal sestoupit hned čtyři mužstva, na což doplatil právě tým z Velké Bystřice, jenž za sebou v tabulce nechal „pouze" tři celky.

Hanácký tým, který v soutěži získal dvacet bodů a mohl se mimo jiné pyšnit velkým diváckým zájmem o domácí zápasy, se dozvěděl konečný verdikt svazu.

„Oficiálně nám ale nic nepřišlo. Jenom jsme mailem obdrželi rozlosování druhé ligy, ve které náš tým figuruje," konstatoval předseda SK Velká Bystřice Vladimír Schneider.

Místo jeho klubu si ve druhé nejvyšší soutěži zahraje Ústí nad Labem, které skončilo až na druhé pozici v severočeské divizi 2. ligy. Tento tým však původně ani přihlášku do vyšší soutěž nepodal.

„Cítíme křivdu už jenom proto, že Ústí bylo přemlouváno, protože v řádném termínu ani nepodalo přihlášku," uvedl Schneider.

Pro Bystřici to v praxi znamená návrat A-týmu do druhé ligy a navíc zbytečné úsilí B-týmu, který si účast ve druhé lize vybojoval, jenže si ji stejně nezahraje.

„Je to pro nás krok zpátky. Svaz deklaruje, že v dává přednost týmům s mládežnickou základnou, ale Ústí přitom ani starší žáky a dorostence nemá. My jsme na tom rozhodně lépe, mladší žáci byli čtvrtí v republice," říká předseda Velké Bystřice.

Kouče Pazderu vystřídá Malínek

V nové sezoně první ligy tak budou hanácký region reprezentovat pouze týmy Litovle a STM Olomouc.

„Hráči jsou teď ale psychicky dole, jsou z toho špatní a budou potřebovat povzbudit," říká Schneider s tím, že se kádr týmu oproti minulé sezoně zřejmě podstatně změní.

„Zatím je moc brzo, ale počítáme, že někteří odejdou a někteří skončí, což už říkali po sezoně. Někdo by měl samozřejmě přijít, ale nebudeme si nic nalhávat. Hodně hráčů radši půjde hrát první ligu do Olomouce než druhou do Bystřice," uvažuje Schneider.

Trenéra Jaroslava Pazderu, který po sezoně opustil svůj post, by mohl vystřídat bývalý kouč ženského interligového celku Zora Olomouc Libor Malínek.

„Jsme ústně domluvení," prozradil Schneider.

S koučem se zkušenostmi z nejvyšší soutěže by tak Velká Bystřice měla znovu bojovat o návrat do první ligy.

„Jedna věc je trenér, druhá jsou hráčský kolektiv. Dobrá parta je hodně důležitá. Věřím ale, že se nám povede poskládat slušný tým. Cílem áčka by měl být návrat do první ligy a béčko bude chtít taky ovládnou svoji soutěž," dodává Schneider s tím, že příprava na novou sezonu by měla být zahájena začátkem srpna.