„Uděláme pro to maximum,“ říká trenér Lubomír Krejčíř.

Jeho tým o minulém víkendu ve Veselí oba úvodní zápasy prohrál. Ten sobotní až v prodloužení, v neděli tahala Zora za kratší konec a přivezla si pěkný ranec, když prohrála o devět gólů. Navíc dokázala vstřelit jen šestnáct branek.

Veselí je tak v psychické výhodě. I pokud by ve Sportovní hale UP dvakrát prohrálo, vrátila by se série na Slovácko k rozhodujícímu pátému zápasu.

Trenérský doyen na lavičce Veselí Jiří Zerzáň vyhlásil, že je to jeho poslední sezona. A chce v ní slavit titul, společně s gólmankou Lenkou Černou. Zavzpomínal proto trochu na minulost.

„Jen málokdo už si pamatuje, že s Lenkou jsme společně získali také první titul v samostatném Česku v sezoně 1992/1993. Tehdy jsme oba působili ve Zlíně. Pokud se mi s Veselím podaří zvítězit, bude konec mé trenérské kariéry orámován dalším společným titulem,“ zasnil se Zerzáň.

Černá nemá slabiny

Legenda české házené Lenka Černá (*1966) slavila titul i v loňském roce. Ale ještě v barvách Zory, která Veselí ve finále přejela 3:0. Po sezoně zamířila za Zerzáňem a opačným směrem se stěhovala brankařka Dagmar Vyhlídalová, která kryje záda Raníkové.

V prvních zápasech Černá své mladší kolegyně zastínila. Dá se vůbec na tak zkušenou gólmanku vymyslet něco nového? „Na Černou žádné speciální recepty nejsou. Ona v podstatě nemá slabiny. Jde o to dostat se do střeleckých příležitostí a zvládnout to psychicky,“ zamýšlí se Krejčíř.

Právě psychika olomoucké hráčky zrazovala ve Veselí nejvíc. Rozbouřená a zcela zaplněná hala, nahecovanost veselských hráček, prohrané prodloužení v prvním zápase, to všechno jsou faktory, které Dámy na Slovácku srážely.

A zejména divácké prostředí dokázalo vykompenzovat největší výhodu Zory – širší kádr a tím pádem více sil.

„Ta plná hala dokázala domácí strhnout. My jsme si spoustu sil vypotřebovali na dohánění náskoku v prvním zápase, který jsme ještě dokázali posunout do prodloužení,“ analyzuje Krejčíř.

„Domácí prostředí hrálo v zápasech velkou roli. U nás je takové obecenstvo, které donutí k chybám hráčky, trenéry i rozhodčí. Kdybychom měli halu na dva tisíce lidí, byla by plná,“ pochvaloval si Zerzáň.

„Všechno jsou to spojené nádoby, pokud je dobrá psychika, odrazí se to i ve fyzičce a naopak,“ dodal.

Druhé utkání už bylo jednoznačnou záležitostí Veselí. Na Hanačky platila zejména zatažená obrana.

„Když jsem se na to díval ze záznamu, tak mi připadá bránění 0:6 ve veselském pojetí hodně agresivní. A my nemáme střelkyně ze střední vzdálenosti. To se ví,“ naráží na slabinu olomouckého týmu Krejčíř.

A potvrzuje to i Zerzáň: „Obrana 0:6 na soupeře platila, pochvalovaly si ji i samotné hráčky, které ji nehrají příliš rády. Pro Olomouc to byla neprostupná zeď, nedařila se jim střelba z dálky.“ I proto se dá očekávat, že s podobnou taktikou vyrukují Panenky i v Olomouci.

Zranění Dostálové? Velká komplikace

Oproti tomu trenér Krejčíř musí teď řešit v obraně velký problém.

„Ve Veselí se zranila Dostálová, která je v defenzivě klíčovou hráčkou. Je to velká smůla, na začátku roku jsme přišli o Spíchalovou, která odjela do Finska. Díru po ní jsme dokázali zalepit. Před play-off se zranila Selucká, na to jsme taky dokázali reagovat. Teď už nám ale moc možností nezbývá,“ posteskl si Krejčíř nad zraněním zkušené opory.

Nevýhodou Veselí je, že má příliš úzký kádr a většinu zápasů hraje v šesti nebo sedmi hráčkách. A ve finále tomu přizpůsobily taktiku natolik, že se každou chvíli některá z hráček nechává ošetřovat.

„To jednoznačně kritizuji. Ve sportu se v rámci taktiky používá hodně věcí, ale myslím, že tak zkušené a kvalitní hráčky tohle nemají zapotřebí,“ nechápe Krejčíř nesportovní chování soupeře.

A spoléhá, že v univerzitní hale najde na Veselí recept.

„Máme připraveno několik herních variant. Důležitý bude úvod utkání. Tam to bude o tom, kdo má pevnější nervy. Pokud vyhrajeme ten sobotní zápas, tak Veselí znervózní a my můžeme sérii otočit,“ doufá ve zlatý obrat Krejčíř.