Manažerka elitních atletů Jana Moberly v této souvislosti útok na hodinovou hranici nevidí moc reálně.

„Pokoření hodinové hranice bylo hlavním motem při sestavování startovní listiny. Uvidíme, jaké bude počasí. Spíš to ale vypadá na čas kolem 61 minut. Věřím, že elitní běžci udělají maximum,“ řekla Jana Moberly.

Se startovním číslem 1 z Horního náměstí keňský vytrvalec Kenneth Keter, který má osobní rekord 59:48. Sám věří, že by se v Olomouci pod hodinu mohl opět dostat.

Africké běžce by měl prohánět skotský reprezentant Callum Hawkins. Ten se může pochlubit skvělou formou. V únoru si v Japonsku vylepšil osobní rekord, když půlmaraton zaběhl za rovnou hodinu. Na prestižním půlmaratonu v New Yorku skončil druhý.

„Hodně bude záležet na počasí. Budu se snažit běžet co nejrychleji. Uvidíme,“ poznamenal Callum Hawkins.

Nejrychlejším vytrvalcem je však Keňan Simon Cheprot, který v roce 2013 zaznamenal čas 59:20. Pod hodinu se mu podařilo dostat ještě dvakrát, naposledy předloni v Kodani.

Olomouc se má na co těšit

Mezi ženami by o prvenství měly bojovat etiopské reprezentantky Worknesh Degefa, Netsanet Gudeta a Rose Chelimo reprezentující Bahrajn.

„Pokud bude ale moc velké horko, nemůžu tempo hned od začátku napálit. Jinak se ale pokusím zlepšit osobní rekord,“ plánuje Rose Chelimo.

Z českých běžců jsou největšími favority Jiří Homoláč a Eva Vrabcová.

„Časy předem neplánuji. Chci odevzdat maximum. Na závod se moc těším,“ přiznala Eva Vrabcová.

„Je dobře, že tady máme nejlepší české běžce. Olomouc se má na co těšit,“ konstatovala Jana Moberly.

Pořadatelé navíc do Olomouce mimo afrických běžců přilákali i evropskou špičku.

„Startovní pole je velmi pestré. Jsou zde reprezentanti Velké Británie, Francie, Itálie, Španělska nebo Ukrajiny,“ zmínila Jana Moberly.

Kropení, zdravotníci a 30 tisíc litrů vody

Vzhledem k tropickým teplotám organizátoři nechtějí nic podcenit.

„Připraveno je patnáct míst se zdravotníky a sedm míst s kropením. Pro běžce máme na osvěžovacích a občerstvovacích stanicích a také v cíli nachystáno téměř 30 tisíc litrů vody,“ hlásil Tomáš Mirovský, koordinátor závodu.

Osmý ročník Mattoni 1/2Maratonu Olomouc odstartuje z Horního náměstí v sobotu v 19.00.

Kromě šesti tisícovek běžců hlavního závodu se na nesoutěžní tříkilometrový běh vydá v 17 hodin 3 500 účastníků dm rodinného běhu.