Toi Toi Cup, který je zařazen mezi závody druhé kategorie UCI, se v Uničově jezdí pravidelně.

Letošní ročník však bude specifický, protože se bude bojovat o titul českého cyklokrosového šampiona.

„Bude to pro nás desátý ročník seriálu, který pořádáme, takže to bude taková třešnička na dortu. Podařilo se nám získat pořadatelství mistrovství republiky a to je rozhodně něco víc než klasický závod,“ říká ředitel závodu Richard Dostál.

Uničovští pořadatelé již před Vánocemi hlásili, že jsou stoprocentně připraveni, na což reflektovala i táborská Agentura Cyklistika, která má Toi Toi Cup na starosti.

„Za nás můžeme říci, že jsme velmi spokojeni s přístupem pořadatelů z Uničova pod záštitou pana Richarda Dostála. Pořadatelé odvedli na trati velké množství práce a nenechávají nic náhodě,“ zní v prohlášení Agentury Cyklistika.

Den závodu se nezadržitelně blíží a uničovským pořadatelům dělá největší starosti nezvykle teplé počasí.

„Nervozita stoupá. Báli jsme se, že bude zima, mráz a na trať nám napadne půl metru sněhu. Opak je ale pravdou a teď nám dělají starosti vysoké teploty, kvůli kterým bude trať blátivá,“ konstatuje Dostál.

„Z devadesáti procent bude ale sjízdná dobře, protože se jede v lesoparku po písečných cestách. Máme tam ale tři úseky přejezdu přes pole, které budou složitější. Tyto úseky asi budou hodně rozbahněné. Při stavbě trati jsme totiž předpokládali, že bude mrznout,“ říká Dostál k trase, na které se v neděli představí cyklokrosařská e­lita.

Na startovním roštu nebude chybět obhájce titulu a pětinásobný český mistr Zdeněk Štybar, kterému bude chtít roli favorita znepříjemnit elitní biker Jaroslav Kulhavý.

Dorazí i další hvězdy

K vidění však budou i další hvězdy českého cyklokrosu.

„Radomír Šimůnek, který v poslední době jezdí velice dobře, bude určitě nebezpečný. Promluvit do pořadí může i Martin Zlámalík,“ předpovídá ředitel uničovského závodu, který se jede zároveň jako Memoriál Jaroslava Mráze.

Start, který bude za společné účasti kategorie Elite a mužů do 23 let, je naplánován na nedělní poledne. Na trať se před kamerami České televize vydá kolem padesáti až šedesáti závodníků.

Kromě toho, kdo se stane novým mistrem republiky v cyklokrosu, bude rozluštěna i hádanka ohledně vítěze seriálu Toi Toi Cup, jehož poslední díl se jede právě v Uničově. Takřka stejnou naději na celkové prvenství mají hned tři závodníci.

Při neúčasti Němce Christopha Pfingstena, který má na kontě 236 bodů, ale o víkendu pojede německý šampionát, jsou mezi favority ostřílený Petr Dlask s dosavadním ziskem 223 bodů.

Průběžně třetí David Kášek jich nastřádal 216, jen o bod méně vyjezdil Vladimír Kyzivát. Šanci na výhru například ale nemá nejlepší český cyklokrosař Štybar, který se zúčastnil pouze jednoho závodu Toi Toi Cupu.

Čekají tisíce diváků

Pořadatelé v Uničově počítají s velkým zájmem fanoušků cyklistiky.

„Máme připraveny dostatečné zábrany, aby se lidé nepohybovali po trati. Na závody těchto kategorií běžně chodí dvě až tři tisícovky diváků a já myslím, že my nebudeme výjimkou,“ říká ředitel závodu Dostál.

O tom, že se na trati dá očekávat výborná atmosféra, svědčí i fakt, že do Uničova se chystá i zájezd západočeských fanoušků Zdeňka Štybara. A příznivci „Štybyho“ jsou známí tím, že dokáží vytvořit skvělou kulisu.