Na šampionátu budou mimo jiné závodit atleti z Bulharska, Finska, Irska nebo Spojených arabských emirátů, kteří se na Hané připravují již několik týdnů.

„Tento sport má obrovskou podporu. V Olomouci je na sedmdesát lidí," upozornil ředitel závodu Pavel Vrzala.

Oproti tomu Českou republiku zastupuje jen devět sportovců.

„Podpora postižených sportovců u nás je velmi špatná. Všichni totiž musí zaplatit startovní poplatek. Je to částka, kterou není schopna reprezentace pokrýt," řekl Vrzala.

Pořadatelský klub bude reprezentovat Petra Habáňová v kouli a oštěpu. Jedna z medailových nadějí Anežka Vejražková kvůli zranění nakonec startovat nebude.

Předem odhadovat medailové ambice je ale velmi těžké.

„Nedá se říct, který stát je největším favoritem. Není jasné, které kategorie budou sloučeny a výkony se pak budou přepočítávat podle koeficientu," poznamenal ředitel šampionátu.

Očekáván je především závod vozíčkářů, tak zvaných formulek.

„To je vždy vrchol šampionátu, co tito závodníci předvádějí. Patnáctistovku jsou schopni zajet i za tři minuty a dvacet sekund," vyzdvihl Vrzala atraktivní disciplínu.

Pořadatelé vítají, že šampionát nebudou doprovázet obrovská vedra ze začátku července. „Má být kolem dvaadvaceti stupňů, což je optimální," pochvaluje si Vrzala.

Juniorský šampionát se na Hanou vrací po roční pauze.

„Olomoucký atletický klub je jediným na světě, který tuto akci pořádá dvakrát. Je to ocenění naší práce před dvěma lety. Tyto závody zároveň navazují na Czech Open, které se vyvinulo v největší závod v Evropě. Umíme tyto závody uspořádat, máme zvládnutou logistiku," uvedl Vrzala.

Ve srovnání s rokem 2010, tentokrát do Olomouce dorazí o padesát závodníků méně. Mnozí totiž dávají přednost blížící se paralympiádě v Londýně.

Speciální strava pro muslimy

Pro organizátory je vozíčkářský šampionát velmi náročný.

„Startují tady týmy z celého světa. Velmi náročné je zvládnout přesun závodníků z Prahy do Olomouce, ubytování a stravování," zmínil Vrzala.

Sportovci z muslimských zemí totiž mají jiné požadavky na jídlo, než je v Evropě zvykem.

„Proto jsme už do přihlášek dávali, aby si nahlásili své požadavky," řekl ředitel mistrovství.

Šampionát ve středu ve 14 hodin zahájí slavnostní ceremoniál, první disciplíny odstartují v 15 hodin.

Program dalších tří dnů vždy ve 13.00 zahájí vyhlášení výsledků z předchozího dne a závody začnou o hodinu později.