Velmi silnou pozici v celkovém hodnocení odborné ankety má kajakář Vavřinec Hradílek, který získal individuální stříbro na mistrovství světa v Tacenu a bronz na evropském šampionátu v Bratislavě.

Mladý kajakář zajel nejlepší výsledek v této kategorii v samostatné české historii. Hradílkovo stříbro bylo v tomto roce také druhým nejlepším výsledkem potencionálních českých olympioniků pro hry v Londýně.

Kromě Hradílka ale českou kanoistikou notně hýbaly i další okamžiky.

Tři medaile (individuální bronz ve sprintu a dvě zlata ze závodů družstev) na mistrovství světa ve španělském Sortu vyjel kajakář Tomáš Slovák. Olomoucký borec bere ve sprintu individuální kov už popáté v řadě.

Pátý titul mistryně světa vybojovala v září kajakářka Štěpánka Hilgertová, když po nevydařeném závodě jednotlivců zvítězila v úctyhodných 42 letech spolu s Řihoškovou a Pavelkovou v hlídce.

Jeden z největších momentů v historii české kanoistiky má na svědomí kajakář Kamil Mrůzek.

Legenda světového sjezdu v červnu získala dvě zlata v závodě hlídek. Pro Mrůzka to byl už sedmý respektive osmý titul světového šampióna a to ho pasovalo na nejlepšího kajakáře všech dob.

Ve španělském Sortu šokovali rovněž čeští deblkanoisté a singlíři, kteří svorně vylovili z řeky Noguera Pallaresa premiérový a doslova šokující titul mistrů světa.

Z dalších medailových umístění zmiňme ještě alespoň stříbro dvojice Volf – Štěpánek na slalomovém Mistrovství Evropy ve slovenském Čunovu.

Čeští vodáci získali také tři tituly v juniorských kategoriích a mladí kajakáři Prskavec se Zástěrovou dovezli medaile také z premiérové olympiády mládeže v Singapuru.

Odpoledne si to Češi a Slováci rozdají v hokeji

Předprogramem večerního vyhlášení ankety bude odpolední utkání českých a slovenských výběrů v hokeji, za účasti reprezentantů z obou zemí. Vstup pro diváky je zdarma, a tak se může kdokoliv přijít podívat a povzbudit.

Samotné vyhlášení ankety a začátek slavnostního večera, jsou stanoveny na 19 hodin a to v sále Sidia v Olomouci. Vyhlašovat se budou nejlepší tria v dílčích kategoriích (junioři slalom, junioři sjezd, sjezd, slalom) a také celkový vítěz ankety, která slaví desetileté výročí.

Ceny převezmou také nejlepší posádky raftařů, kteří přivezli medaile z evropského i světového šampionátu. V Olomouci se bude také volit.

Návštěvníci rozhodnou o nejlepším kanoistovi desetiletí, který vzejde z vítězů předchozích ročníků (Hilgertová, Volf – Štěpánek, Mrůzková, Hradílek). Tři šťastlivci z hlasujících navíc neodejdou s prázdnou.

Vylosovaní výherci obdrží lákavý poukaz na cestu a pobyt s reprezentačními týmy při mistrovství světa v roce 2010 (junioři – sjezdové MS v Opavě, slalom – MS v Čunovu, sjezd – MS ve sprintu v Augsburgu).