Letošní šampionát představil nový model, když po finálových jízdách jednotlivých kubatur následovalo superfinále dvacítky nejlepších jezdců MX1 a MX2. Finále MX2 nabídlo souboj mezi Tomášem Šimkem a Markem Sukupem. Úspěšnější byl nakonec Sukup, který vyhrál se čtrnáctisekundovým náskokem před Šimkem a půlminutovým před Borisem Maillardem.

Finále MX1 bylo velmi dramatické. Strkanice mezi Smolou a Neugebauerem po startu využil Čepelák, před kterého se však již v prvním kole dostal Smola. Ten se v čele závodu držel do poloviny jízdy. Pak se před něj dostal Francouz Richier, jenž dokázal zvítězit.

Obrovskou smůlu měl obhájce titulu Martin Michek, který dvě kola před cílem pro technickou poruchu musel ze závodu odstoupit. Musel tak do opravného finále, které s přehledem vyhrál a postoupil do superfinále.

Prostějovský motokrosař Martin Žerava skončil šestý.

„Podařil se mi start a neustále jsem jezdil kolem šestého místa. Snažil jsem se udržet tempo a naháněl jsem se hlavně s Petrem Bartošem. Nedělal jsem žádné extra chyby," hodnotil svou jízdu zkušený motokrosař.

Závod vyvrcholil superfinále čtyřiceti nejlepších jezdců. Holeshot bral Richier, za ním jeli Neugebauer a Smola. Ve druhé zatáčce Smola Richiera předjel, ale cílové rovince udělal chybu a do čela se dostal Neugebauer.

Smola s Richierem znovu chybovali a Neugebauer si vytvořil na čele nadějný náskok. V posledním kole se na lídra dotáhl Michek, ale na první místo už nestihl zaútočit.

Žerava se opět prosadil mezi nejlepší a skončil pátý. „S výsledkem jsem spokojený. Byly to první letošní závody a ještě nejsem tak rozjetý. Závody měly silné obsazení, přišli diváci, bylo to super," hodnotil rodák z nedalekého Šternberka.

Vůbec poprvé se v domácím šampionátu jelo superfinále. Co na tuto novinku říká Žerava? „Je mi to jedno. Vždy startuju s velkým nasazením a snažím se o co nejlepší výsledek. V některých úsecích bylo vidět, že slabší motorky nemají takový výkon. Ale třeba Sukup nebo Šimko měli lepší start než já," všiml si. Prostějovský motokrosař se premiérově představil na nové značce motorky Suzuki. „Jsem maximálně spokojený. Ještě trochu poladíme přední pérování. Na suzuki se mi ale jezdí lehčeji než na hondě," provnával Žerava.

Ten by v dalším průběhu šampionátu chtěl zopakovat podobné výsledky. Na medaile asi dosahovat nebudu, ale chtěl bych dojíždět do pátého místa," plánuje.

Po závodě v Dlouhé Loučce Žeravovi začíná náročná sezona. „Příští víkend pojedu první slovenský mistrák a pak jsou skoro každý týden nějaké závody," dodal.

Úvodní závod MČR v motokrosu v Dlouhé Loučce (Olomoucko)

MX1: 1. Richier (Fr./KTM) 30:13,350, 2. Smola (KTM) –5,830, 3. Neugebauer (Kawasaki) –15,210.

MX2: 1. Sukup (KTM) 30:11,900, 2. Šimko (SR/KTM) –14,060, 3. Maillard (Fr./Kawasaki) –27,810.

Superfinále – MX1: 1. Neugebauer 34:40,780, 2. Michek –0,910, 3. Bartoš (oba KTM) –45,660; MX2: 1. Šimko 35:30,31, 2. Sukup –12,290, 3. Maillard –31,820.

Pořadí MČR (po 1 z 6 závodů)

MX1: 1. Neugebauer 78 b., 2. Richier 74, 3. Bartoš 74.

MX2: 1. Šimko 79 b., 2. Sukup 79, 3. Maillard 76.