Poprvé se v areálu olympijského vítěze ze Salt Lake City 2002 Aleše Valenty skákalo finále večer a asi čtyři tisícovky fanoušků i rozhodčí nejvíce nadchl Enver Ablajev, který tak ze stotisícové dotace získal 45 tisíc korun. Ženám kralovala Naďa Diděnková a vydělala si 15 tisíc korun. Čeští zástupci Lukáš Dobřanský i Martina Konopová skončili pátí.

„Já neskákal, jinak bych určitě vyhrál," vtipkoval Valenta, pořadatel klání, který z devíti ročníků svého závodu vyhrál pět. Ablajev zvítězil podruhé, poprvé to dokázal předloni. „Skákal ve finále čtverný salto s třemi vruty a byl výbornej," pochválil Valenta ukrajinského akrobata.

Ablajev ale vyhrál pouze o bod před svým krajanem Olexandrem Abramenkem, devátým mužem uplynulé sezony zimního Světového poháru. Ještě napínavější bylo finále žen: Diděnková porazila Olgu Volkovovou v součtu všech skoků rozdílem necelých čtyř desetin bodu.

Valentu potěšil výkon nadějného Dobřanského. Osmnáctiletý skokan předvedl trojné salto s dvěma vruty a ve finále ještě jeden vrut přidal, což mu vyneslo páté místo. „Posunul své maximum výsledkově, ale i výkonnostně," řekl Valenta.

Za rok se uskuteční jubilejní desátý ročník a fanoušci se mohou těšit na možná nejlepší startovní pole historie. Bude to zároveň letní mistrovství Evropy a Valenta chce pozvat všechny olympijské vítěze, tedy pět mužů a stejný počet žen. „Jsme mladý olympijský sport, začali jsme až v Lillehammeru, takže vítězů není zase tolik," lákal Valenta už na 9. července 2011.

Výsledky letního SP v akrobatických skocích na lyžích

Letní Světový pohár v akrobatických skocích na lyžích ve Štítech - Česká Spořitelna Freestyle Czech Open 2010: