Počasí letošnímu ročníku Hanácké laťky sice příliš nepřálo, k vidění byly přesto kvalitní výkony.

To se bohužel nedá říct o olomouckém Marku Navrátilovi, který se trápil a překonal pouze laťku ve výšce 187 centimetrů. Mimochodem, 188 centimetrů Navrátil na olomouckém náměstí skočil už v roce 2006 jako starší žák a jeho osobní rekord činí úctyhodných 210 centimetrů.

„Chyba byla v technice. Tady je ten rozběh z kopce a to bylo pro mě, který mám problémy s udržením rychlosti do odrazu, smrtelné," vyprávěl reprezentant AK Olomouc, který na exhibičním mítinku obsadil poslední třinácté místo.

Nepomohly ani bonusové pokusy, které jako domácí závodník dostal od organizátorů k dobru.

„To už jsem na tom byl ale psychicky tak, že to nešlo. Pokořil jsem výšku, kterou skáčeme na tréninku jen tak ze srandy. Před domácím publikem mě to mrzí," přiznal olomoucký skokan.

Chleba se začal lámat na výšce 210 centimetrů. Takto vysoko položenou laťku pokořili již pouze dva výškaři – Jaroslav Bába a Piotr Sleboda. Naopak Slovák Kabelka, benjamínek závodu Dalecký z Kolína, Šutera z Dukly Praha, Slovák Horák a Kovalský z Olympu si zapsali shodně 207 centimetrů. Bába i Sleboda ještě zdolali výšky 215 a 220 centimetrů, na pokoření laťky položené na stojanech ve výšce 224 centimetrů již v těžkých podmínkách neměli.

Díky lepším pokusům se tak z dalšího vítězství na Hanácké laťce mohl radovat závodník Dukly Praha Jaroslav Bába.

„Je škoda, že jsme oba neskočili těch 224 centimetrů," litoval Bába, který byl ale celkově se svým olomouckým vystoupením spokojen.

„Byl to můj poslední závod a jsem rád, že to tak dopadlo a zakončil jsem sezonu vítězstvím," uvedl výškař, který se olomouckého mítinku účastní pravidelně.

„Je to už taková tradice. Zakončení venkovní sezony a po závodech si sedneme u piva a probereme, jaká sezona byla," prohlásil osmadvacetiletý rodák z Karviné.

A jak se bude trojnásobnému účastníkovi olympijských her hodnotit letošní rok?

„Ne moc dobře, musím říct, že sezona příliš povedená nebyla. Je to ale impulz k tomu, abych se dobře dokázal připravit na sezonu příští," prohlásil bronzový medailista z Atén, který se ale letos na hrách v Londýně neprobojoval do finále.

Jeho polský soupeř byl z atmosféry na olomouckém Horním náměstí nadšený. „Diváci výborně fandili a musím říct, že jsem si závod v krásném prostředí užil," prohlásil Piotr Sleboda.

Výsledky Hanácké laťky 2012:

1. Jaroslav Bába (TJ Dukla Praha) 220 cm

2. Piotr Sleboda (GKS Olimpia Grudziadz) 220 cm

3. Michal Kabelka (AK Dubnica) 207 cm

4.–5. Matyáš Dalecký (TJ Sokol Kolín), David Šutera (TJ Dukla Praha) 207 cm

6. Peter Horák (Dukla Banská Bystrica) 207 cm

7. David Kovalský (PSK Olymp Praha) 207 cm

8. Josef Skrčený (TJ Dukla Praha) 202 cm

9. Jan Hostonský (AC Mladá Boleslav) 202 cm

10.–11. Stanislav Sajdok (TJ TŽ Třinec), Dalibor Hon (USK Univerzita Brno) 197 cm

12. Jan Kašpar (TJ Spartak Třebíč) 197 cm

13. Marek Navrátil (AK Olomouc) 187 cm