Po kvalifikačních bojích, které probíhaly ve čtvrtek a v pátek, bylo v sobotu na pořadu finále žen. Do něj se probojovaly nejvýše nasazené dvojice. V současné době zřejmě nejlepší český pár, Klapalová a Petrová.

Ty si nejdříve musely projít opravami, aby v semifinále mohly jednoznačně vyřadit duo Weissová, Goliášová. O titul si to poté rozdaly s druhými nejvýše nasazenými hráčkami, Kolocovou a Slukovou. Tento pár musel v semifinále vyřadit sice nově utvořenou dvojici, zato ale legendárních hráček - Tobiášovou a Novákovou.

Samotné finále působilo vyrovnaným dojmem, ani jedna ze stran příliš neodskakovala. Klapalová s Petrovou, které stále bojují o nominaci na Olympijské hry do Pekingu, však zvládly lépe závěry obou setů a zaslouženě vyhrály.

V bojích o třetí místo dominovala zkušenost a bronz tak získaly Soňa Nováková a Tereza Tobiášová. Ženská část turnaje byla dotována částkou 50 000 Kč.

Soutěž mužů, s vyčleněným prizemoney 70 000 Kč, také ovládli nejvýše nasazené týmy. V přímém přenosu České televize se konalo československé finále. V něm se představili čeští favorité Petr Beneš a Martin Tichý. Soupeřem jim byla slovenská reprezentační dvojice Michal Litva a Peter Varga.

Za lehkého mrholení, které možná ubralo na počtu diváků, se hrál kvalitní beachvolejbal. Vedení se na začátku prvního setu přelévalo ze strany na stranu a o větších odskocích rozhodovaly individuální chyby.

Ty přicházely zejména na prsty Petra Beneše, který posléze začal působit nervózním dojmem a slovenskému páru tak ulehčil cestu k jasnému vítězství 21:14. „Na začátku jsme si řekli, že půjdeme do servisu naplno a vycházelo nám to,“ zhodnotil průběh prvního setu Peter Varga.

Druhý set byl o poznání vyrovnanější, české duo zlepšilo hru v poli a v hektickém závěru se týmy přetahovali o každý míč. Slovenský pár proměnil až svůj třetí mečbol a zvítězil 26:24.

Video a fotogalerii z turnaje si prohlédněte ZDE.

„V druhém setu už se hra úplně vyrovnala a byl to boj. Myslím si, že rozhodlo hlavně to, že soupeř více loboval a nám se podařilo tyto míče vychytávat. My jsme smečovali prudce do hřiště a nedali jsme jim tak v obraně šanci,“ podotkl Varga.

Výsledky:

Muži -finále: Litva, Varga (SR) - Tichý, P. Beneš 2:0 (14, 24). O 3. místo: Klapal, Pavlas - Habr, Moník 2:1 (-19, 14, 11).

Ženy -Finále: Klapalová, Petrová - Kolocová, Sluková 2:0 (18, 16). O 3. místo: Nováková, Tobiášová - Weissová, Goliášová 2:0 (15, 16).