Na vině je především fakt, že brankářská opora Zory i reprezentace Barbora Raníková je po operaci kolene a Kristýna Salčáková už válí v interlize za Zlín.

Ženský národní tým absolvuje poslední soustředění před říjnovou kvalifikací o mistrovství Evropy, ve které na Češky čeká výběr Švédska. V Zubří je tým pohromadě od začátku týdne a věnuje se především sehrávání a začleňování nových tváří.

„Původně mělo být soustředění bráno především jako finální fáze před kvalifikačním střetnutím se Švédskem, které hrajeme také v Zubří. Ale bohužel nám bude chybět několik legionářek, a proto budeme v průběhu týdne klást důraz také na zapracování hráček, které v reprezentaci delší dobu nebyly nebo jsou v ní jen krátce, jako například Klára Černá, Petra Vítková nebo Hana Martinková,“ uvedl reprezentační kouč Tkadlec.

V původní nominaci všechny klíčové legionářky sice byly, ale nakonec se hned čtyři z akce omluvily. V Zubří tak nebudou Lenka Kysučanová z francouzských Mét, Jana Simerská z Le Havre nebo spojky Pavla Poznarová (AC Ormi-Loux Patras) a Iva Zámorská (Byasen Handball Elite).

„Kysučanová a Zámorská mají zdravotní problémy a klub Simerské nás požádal, aby s ohledem na nabytý začátek sezóny dostala jejich klíčová hráčka v reprezentaci volno,“ vysvětluje Jiří Tkadlec.

Vrásky dělá trenérovi především absence olomoucké gólmanky Raníkové, za kterou český tým nemá náhradu. Poté, co se zkušenější Kristýna Selicharová vzdala reprezentace, dostanou příležitost mladé brankařky Satrapová, Doláková a Dederlová.

Ty budou čelit ve čtvrtek a v pátek soupeři z Rakouska.

„Rakousko je soupeř na naší výkonnostní úrovni, se kterým jsme naposledy hráli na turnaji v Nizozemsku v roce 2006,“ vzpomíná olomoucký rodák Tkadlec.

Zubří jako místo soustředění bylo vybráno záměrně a to proto, že v říjnu se zde odehraje první kvalifikační střetnutí Česka na ME 2010. Přestože je toto místo tradiční házenkářskou baštou mužů, věří trenér Jiří Tkadlec, že diváci si tu i na ženskou házenou cestu najdou.

„Původně jsme měli kvalifikaci odehrát v Brně a i proto jsme tam sehráli dvě přátelská utkání s Tureckem. Bohužel jsme ale nakonec byli nuceni kvalifikaci přeložit jinam a volba padla právě na Zubří. Vím, že ženská házená zde tradici nemá, ale možná, že pro místní fanoušky to bude vítaná změna. Navíc to není daleko do bašt ženské házené, jako je Olomouc, Zlín nebo Veselí nad Moravou.“

Nominace ČR:

Brankářky: Doláková (J. Hradec), Satrapová (Slavia Praha), Dederlová (HC Zlín)

Spojky: Černá, Kutlvašrová (Slavia Praha), Budayová, Růčková (HC Zlín), Martinková (Baník Most), Štěrbová (Veselí n./M.), Luzumová (Sokol Písek)

Křídla: Hrbková, Tomečková (Zora Olomouc), Salčáková (HC Zlín), Crhová (Baník Most), Krouská (Sokol Písek).

Pivotky: Spíchalová (Zora Olomouc), Vítková (Slavia Praha)

Trenér: Jiří Tkadlec

Asistentka: Lenka Černá