V sobotu se olomoucký rodák na zaplněném centrkurtu loučil se svojí profesionální kariérou. „To, že jsem prostějovský turnaj vyhrál třikrát, je fantastické. Myslím, že to docením až časem," prozradil jednatřicetiletý hráč, který má ve sbírce rovněž cennou trofej pro vítěze Davisova poháru.

Aplaudoval vám zaplněný centrální dvorec. Byl jste trochu dojatý?

Bylo to emocionální, ale věděl jsem o tom dopředu, takže jsem se na to připravil. Skončení kariéry nepřišlo ze dne na den, že bych měl třeba nějaký úraz nebo zranění a hned bych věděl, že je konec. V hlavě jsem to měl už déle a byl jsem na to opravdu připravený. Pořádně jsem si to všechno nechal rozležet 
a teď vím, že to rozhodnutí bylo naprosto správné. Tělo už by nebylo na tu úroveň, kterou bych chtěl hrát.

Pro oficiální rozlučku asi nemohlo být lepší místo než prostějovský centr, kde jste třikrát zvedl nad hlavu trofej pro šampiona Czech Open, že?

Jsem rád, že to pan doktor Černošek pro mě takhle uspořádal, i když to bylo jen na pár minut. Samozřejmě je to asi jeden z mých nejoblíbenějších kurtů, kde jsem měl hodně úspěchů. V Prostějově jsem hrál skoro dvacet let, takže kde jinde než tady, a jsem za to moc rád.

Čím si vysvětlujete, že jste právě v Prostějově dokázal být čtyřikrát ve finále a třikrát 
v něm zvítězit?

Já jsem byl vždycky známý tím, že jsem hrál dobře 
v blízkosti domova. Ať už to bylo tady, v Ostravě nebo v Praze. Měl jsem tady spoustu známých, kurt jsem znal 
z tréninku, takže této výhody jsem využil jenom pro sebe. To, že jsem to třikrát vyhrál, je fantastické. Myslím, že to docením až časem.

Letošní šampion Jiří Veselý vás ale možná ještě trumfne. V sobotu získal ve svých jednadvaceti letech druhý titul.

Já v to pevně doufám. Jirkovi moc fandím, je to super tenista. Myslím, že jsme dobří kamarádi, a já mu jen přeji, aby mě a Radka v brzké době překonal.

Svět profesionálního tenisu jste opustil, raketu jste ještě úplně neodložil a nastupujete ve druhé lize družstev za Olomouc. Sportujete pořád pravidelně?

Každý víkend míváme mistráky, mezitím si jdu v týdnu třeba jednou zahrát, abych se udržel. Nějakou fyzickou aktivitu mám ale skoro každý den. Člověk je na to zvyklý a nemůže jen tak zničehonic tělu dát pauzu. Každý den nějak lehce sportuju, tenis hraju třeba jednou dvakrát týdně. V červenci mě čeká liga v Německu, na kterou se budu muset ještě víc připravit, ale myslím, že to zvládnu, protože jsem kondičně pořád ještě v nějakých limitech.

Šéf prostějovského tenisu Miroslav Černošek na kurtu naznačil vaši možnou budoucí spolupráci s klubem. Už jste 
o této věci spolu mluvili?

My jsme ještě neměli čas se s panem Černoškem potkat, od té doby, co jsem oznámil, že končím. Plánujeme to, ale až skončí tento nabitý program Czech Open 
a Roland Garros. Potom si na sebe uděláme čas, já za ním velice rád přijedu a rád 
s ním o budoucnosti promluvím.

Už rozjíždíte nějaké nové projekty, nebo si dáváte zaslouženou pauzu po náročných letech na profesionálním okruhu?

Zatím nerozjíždím nic, něco v hlavě samozřejmě mám, ale nechci se unáhlit, abych se vrhnul do něčeho, čemu bych nerozuměl, a pak si zbytečně udělal nějaký problém. Nechám tomu volný průběh, až získám o všem větší přehled. Potom se třeba do něčeho pustím, ale zatím je lepší počkat než něco uspěchat.

Na kurtu jste prohlásil, že život teprve začíná. Jak moc se tedy bude lišit od těch let, kdy jste hrál profesionálně te­nis?

Normální život už není na začátku, jsem v nějaké jedné třetině. To, že jsem skončil, bylo nějakým způsobem smutné, ale věděl jsem, že to musí přijít. Nedá se hrát donekonečna. Teď mám víc času na věci, na které dřív čas nebyl. Můžu se věnovat rodině nebo dělat víc sportů, které jsem dřív dělat nemohl 
a nechtěl, abych se nezranil. Teď těch možností je víc, cestovat, zajímat se o jiné věci. Když jsem byl uzavřený v tenisovém koloběhu, tak jsem byl částečně omezený, co se týká informací okolo. Pořád jsem se zajímal jenom o tenis a ostatní věci nechtěl ani nijak vnímat. Bylo to moje zaměstnání a dával jsem tomu všechno a veškerý čas.