Ta jsou součástí kvalifikace na ME 2010, reprezentační házenkářky se v pátek večer sejdou v Brně, aby se zde na utkání připravovaly.

Kvalifikační skupiny byly rozehrány již na podzim a české házenkářky mají za sebou dva zápasy. V prvním, které se hrálo v Maďarsku, podaly výborný výkon a až v závěru jim domácí házenkářky odskočily na konečných 24:20.

Ve druhém zápase přivítalo Česko v Zubří tým Švédska. Na to jsme bohužel nestačili a podlehli soupeři 21:28.

Nyní tedy na svěřenkyně trenéra Jiřího Tkadlece čekají dvě utkání proti nevyzpytatelnému Azerbajdžánu. První zápas odehrají české házenkářky ve středu na půdě soupeře v Baku, druhý zápas v neděli 4. dubna hostí Brno.

Ještě před odletem do Baku čekají na házenkářky čtyři tréninkové jednotky a také videorozbory hry našeho nejbližšího soupeře.

„Nebudeme hrát žádné přípravné utkání, zahrajeme si v rámci tréninku mezi sebou. Tréninky pak budou zaměřeny na hru našeho soupeře a taky na souhru našeho týmu, protože se scházíme po více než pěti měsících,“ řekl nám trenér Jiří Tkadlec.

V neděli večer se bude celá výprava přesouvat do Prahy, odkud druhý den ráno odletí s přestupem ve Vídni do azerbajdžánské metropole Baku.

Druhý den budou mít hráčky možnost dvakrát si zatrénovat v hrací hale a ve středu večer na ně již čeká první vzájemné střetnutí. O tom, že ani zápasy s Azerbajdžánem nebudou jednoduché, je trenér Tkadlec přesvědčen.

„Celá základní sestava družstva soupeře je tvořena hráčkami ve věku 27-30 let, takže jde o zkušené hráčky, které ve stejném složení absolvovaly poslední tři kvalifikace,“ je si vědom trenér českého týmu, který dodává: „zejména poslední kvalifikace v roce 2008 se jim herně velmi vydařila, když skončily na druhém postupovém místě za domácím družstvem Černé Hory. S tou sice prohrály, ale dokázaly porazit Slovinsko, Bulharsko, Itálii a Finsko.“

Asi není žádným překvapením, že základní osu týmu soupeře tvoří hráčky, které působí v hlavním městě Baku. Celkem jich tým ABU Baku do širší nominace „dodal“ třináct. A co se dá od soupeřovy hry čekat?

„Z herního pohledu očekáváme a připravujeme se na typicky ruskou silovou házenou a to i vzhledem k tělesným dispozicím a výškovým parametrům hráček. Sedm z nich je vyšších než 180cm. Z toho důvodu praktikují obranu 0:6, v útoku je jejich hra zaměřenána střelbu spojek a spolupráci s pivotem. Z individuálních výkonů mě zaujala hráčka Gorodtsova (PK), která svojí dobrou útočnou činností ve hře jedna na jednu dokáže zaměstnat více hráček v obraně,“ prozrazuje Jiří Tkadlec.

A co by na Azerbajdžán mělo podle trenérů českého celku platit? Na to má kouč našeho týmu jednoznačnou odpověď:

„týmové a kolektivní pojetí a to jak v defenzívě tak v útočné činnosti. Musíme podat velmi koncentrovaný a disciplinovaný výkon s dodržením stanovené týmové taktiky od všech našich hráček.“

Na soustředění bylo do českého týmu povoláno 18 hráček, z toho 15 odcestuje do Azerbajdžánu. Oproti poslední akci se do týmu vrací Kateřina Keclíková a poprvé se v reprezentaci představí také pivotka Iveta Matoušková z Jindřichova Hradce.

Kvůli zdravotním problémům se tentokráte v nominaci neobjevují některé zkušené hráčky jako např. brankářka Raníková, pivotka Simerská nebo nejlepší střelkyně Interligy Luzumová.

Zápasy s Azerbajdžánem jsou pro český celek velmi důležitým krokem na cestě kvalifikací na ME 2010. Proto držte českým házenkářkám palce! A především je můžete přijít přímo povzbudit do odvetného zápasu v Brně. Bližší informace o tomto utkání přineseme v dalším článku.

Nominace házenkářek na utkání s Azerbajdžánem:

Brankářky: Doláková Markéta (J.Hradec), Satrapová Lucie (Slavia)
Křídla: Hrbková Michaela, Tomečková Romana (Olomouc), Knedlíková Jana (Slavia Praha), Salčáková Kristýna (Zlín)
Pivoti: Matoušková Iveta (J.Hradec), Spíchalová Jana (Olomouc), Vítková Petra (Slavia Praha)
Spojky: Crhová Martina, Martinková Hana (Most), Černá Klára, Keclíková Kateřina, Kutlvašrová Hana (Slavia Praha), Kysučanová Lenka (Méty FRA), Poznarová Pavla (Zlín), Štěrbová Helena (Veselí n./M.), Zámorská Iva (Byasen NOR)

Lucie Kantůrková