Agelky přivádějí posily, kádr doplňují ale také v Olomouci, s novými akvizicemi se tým představil na akci na pískovně Náklo nedaleko hanácké metropole. „Věřím tomu, že složení našeho týmu je takové, že holky udělají vše pro vítězství," prohlásil trenér VK UP Jiří Teplý a k soubojům s Prostějovem dodal: „Určitě to nebude o moc lehčí, než minulý rok. Zase se uvidí, až s nimi budeme poprvé hrát," věděl zkušený kouč.

Jak byste charakterizoval tým, který připravujete na novou extraligovou sezonu?

Tým je z části zkušený a z části mladý. Zařadili jsme do družstva čtyři mladé hráčky, abychom měli nějakou kontinuitu a postupně dávali mladým hráčkám příležitost. Jsou tam velmi zkušené volejbalistky a máme představu, že vedle nich vyrostou nové, které mají před sebou perspektivu. Výkonnostně by to mohlo být podobné jako loni.

Podobné budou i ambice klubu?

Chtěli bychom být v první třetině tabulky a hráli kvalitně i evropský pohár. Pořád ještě uvažujeme o doplnění družstva, ale ještě bych to nespecifikoval. Máme před sebou přípravné turnaje a pak se uvidí, jak vypadá síla týmu. Hlavně na tradičním turnaji v Bělorusku bychom měli ukázat, jak se to bude v příští sezoně vyvíjet. Bývají tam hodně kvalitní družstva.

Na co se nyní zaměřujete?

Sezona začíná ve druhé polovině října. Věnujeme se všeobecné přípravě, chodíme běhat, do posilovny a samozřejmě hrajeme i volejbal. Máme novou nahrávačku. Katarína Dudová v týmu zůstává, ale dva měsíce bude na reprezentačním srazu Slovenska. Zase máme v přípravě jenom jednu nahrávačku, ale má to i své výhody. Šárka Kubínová se sehraje s novými hráčkami, které přišly, zvyknou si na sebe. Pracujeme tak, aby všechno fungovalo, a byli jsme připravení na sezonu.

Je to pro vás problém, nemít na velkou část přípravy k dispozici nahrávačku Dudovou?

Myslím, že obě nahrávačky jsou na velmi podobné úrovni, což se nám podařilo po dlouhé době. Dřív vždy nějaká vyčnívala a další se třeba učila. Bylo to trochu riziko. Šárka i Katarína jsou velmi kvalitní hráčky a to by mohlo potom pomoct týmu. A hlavně stabilitě výkonů. Loni se nám stalo, že měla Katka v závěru problémy se zápěstím. Zranění by se nám řešilo složitě, ale teď budeme moct účinně střídat.

Post univerzálky jste také museli řešit po odchodu slovenské reprezentantky Pauly Kubové.

Máme kvalitní posilu z Bulharska na univerzálu a k ní naši nejmladší hráčku, Gabrielu Orvošovou, která má před sebou velkou budoucnost. Pokud bude pracovat. I ona by se mohla častěji dostat do hry. Máme tam různé varianty, které můžeme použít.

Čekají vás také zápasy v evropském poháru CEV proti nizozemskému Twente. Už se informujete o soupeři?

Holandský volejbal je kvalitní, ale myslím, že při troše štěstí bychom přes ně mohli projít. Loni jsme to měli s chorvatskou Porečí poměrně snadné, ale pak jsme narazili na Paříž a to už bylo velmi silný soupeř. Předpokládáme, že by Twente mělo být o něco slabší než Paříž. Ale družstva se mění a každý rok je to jiné. Je to otevřené a mohli bychom se přes ně dostat. Dál by nás čekal ruský protivník a to už by byl asi hodně těžký oříšek.

Byl by poté ve hře Vyzývací pohár?

Kdybychom nepostoupili, tak asi končíme. Myslím, že je tam změna pravidel. Je to škoda, že bychom neměli alespoň dva evropské zápasy. Pořád je ve vzduchu otázka od asociace MEVZA, byli jsme vyzváni, jestli máme zájem hrát středoevropskou ligu. Česko tam dlouhou dobu nepůsobilo, hrály tam špičková slovenská, rakouská, maďarská či slovinská družstva. Byli jsme požádáni, abychom se toho zúčastnili jako druhý nejlepší český tým, protože Prostějov to odřekl. Během týdne by se mělo rozhodnout, jestli ano, nebo ne.

Jaké faktory mají na rozhodování vliv?

Samozřejmě to souvisí s ekonomikou klubu a s šíří kádru. V případě, že bychom to hráli, tak bychom právě potřebovali ještě rozšířit tým. Ale to jsou všechno nové zprávy a je to ve hvězdách. Ale musíme to řešit rychle, na rozhodnutí máme asi týden, pak budeme chytřejší.

Na představení týmu zaznívaly myšlenky na potrápení mistrovského Prostějova. Myslíte, že to bude letos reálnější?

Netušíme, jaké hráčky se objeví v Prostějově. Víme, že už tam asi nebude Melissa Vargasová. Prostějov ale díky silnému ekonomickému zázemí je vždy schopen sehnat kvalitní družstvo. Určitě to nebude o moc lehčí, než minulý rok. Zase se uvidí, až s nimi budeme poprvé hrát. Teď je těžké cokoliv předvídat. Samozřejmě, že chceme udělat všechno pro to, abychom každý zápas vyhráli. To je podstata sportu. Věřím tomu, že složení našeho týmu je takové, že holky udělají vše pro vítězství.

Do Šternberka zamířila zkušená nahrávačka Soňa Nováková a také smečařka Jana Napolitano Šenková. Bude klub fungovat v podobném duchu jako v předchozích letech?

Ano, tyhle hráčky by tam měli zase být kvůli tomu, aby se kolem nich mohly ty mladé učit. Obě jsou, dá se říct, olomoucké odchovankyně a mají ke klubům vztah, ať už je to Olomouc nebo Šternberk. Jdeme tou cestou, že se mladé volejbalistky mohou od těchto hráček hodně naučit, pokud samozřejmě chtějí.

Jakou roli hraje v přípravě plážový volejbal? Je to pro vás užitečný doplňkový sport?

Některé holky hrají současně i beachvolejbal, i když u nás ani tak moc ne. Jako doplněk je to dobré, hrajeme to spíš s normálními volejbalovými pravidly. Některé moc technické údery jsou až kontraproduktivní podle mého názoru. Paradoxní je, že mladé hráčky nám vyhrály titul v beachi, i když se na něj speciálně vůbec nepřipravují. U mládeže to ještě jde. Je vidět, že příprava u šestkového volejbalu je kvalitní a stačí to i na mistrovství republiky (usmívá se).

Přípravu může zpestřit i sledování olympijských her. Můžete se inspirovat sledováním zápasů volejbalového turnaje?

Určitě. Jsou tam vždy ty nejnovější trendy a už jen tím, že to člověk sleduje, se může vždy učit.

Na které další sporty se ještě podíváte?

Samozřejmě i na jiné kolektivní sporty. A líbí se mi atletika, sport se snažím sledovat plošně. Zvlášť na olympiádě, letní hry jsou jednou za čtyři roky. Takže sleduji všechno. Třeba i plavání, kterému jsem se jako malý věnoval (úsměv).