Mezi experty se přihlásil o slovo hned po prvním kole. Se 13 trestnými body se dostal na průběžné druhé místo, další dvě kola pak zajel poloviční penalizací a výsledných 26 bodů mu zajistilo celkové vítězství. Obtížnost tratí odpovídala mládežnické kategorii cadet, do které mladý závodník postupuje příští rok. Sobotní výkon ukazuje, že je na přestup dobře připraven.

Stihnout v jednom dni dva závody nebylo snadné. Pohár mládeže Youth Games bezprostředně navazoval v harmonogramu soutěže a Tomáš tak ihned po dojezdu expertů vyrazil zpět do tratí. Času nebylo nazbyt. I přes tento tlak udržel olomoucký závodník koncentraci a velmi čistou jízdou (pouhých 8 penalizačních bodů za celý závod) přesvědčivě zvítězil i podruhé.

Čtrnáctiletý jezdec patří dlouhodobě k domácí špičce v mládežnickém trialu na kolech a je důležitou oporou české reprezentace. Na letošních UCI Trials Světových hrách mládeže v dánském Viborgu byl členem vítězného družstva, které v soutěži národních týmů porazilo favorizované Francouze a Španěly a získalo pro Českou republiku zlatou medaili.

„Tomáš z našeho týmu nasbíral nejvíce bonusových bodů a má tak na úspěchu rozhodující podíl,“ doplňuje Radek Janka z Biketrial klubu Olomouc, který výpravu vedl.

V individuálních soutěžích se v Dánsku představil i Tomášův mladší bratr Vojtěch. Oba sourozenci postoupili ve svých kategoriích mezi finalisty, na medaile však nedosáhli.

Vojtěch Vepřek nakonec skončil velmi těsně na 4. místě (poussin), Tomáš Vepřek na 9. příčce (minime). Světové hry mládeže jsou určeny pro závodníky do 16 let. Konají se pravidelně od roku 2000, letos se jich zúčastnilo 176 závodníků ze 16 zemí.

Úspěchy Tomáš Vepřek sbírá nejen v cyklotrialu, ale i příbuzném biketrialu. Největším výsledkem v této disciplíně pro něj zatím zůstává titul světového šampiona mezi benjaminy z roku 2015. Na letošním mistrovství světa skončil na čtvrtém místě.