Na řece Ibar se Slovákovi medailově zadařilo hned dvakrát. Vyjma již zmíněného zlata z toho bylo i stříbro v hlídkách na klasické dlouhé trati. Se Slovákem startoval rovněž Kamil Mrůzek a Robert Knebel, což je trochu překvapení. Knebel funguje jako reprezentační trenér a se závoděním skončil již v roce 2004.

„Jeho výsledky v tréninku ukazovaly na to, že může startovat. Půjčil jsem mu jednu ze svých lodí. Museli jsme ho sice přemlouvat, ale povedlo se. No, a stříbro bylo na světě,“ liboval si Tomáš Slovák. Lepší byli jen Francouzi.

Česká trojice připravila dokonalou odvetu pro závodníky ze země Galského kohouta na neděli do sprintu hlídek. Knebla akorát vystřídal Richard Hála. Po prvním kole bylo trio Mrůzek, Slovák a Hála za Němci na druhém místě.

„Kamil mírně zaváhal, ale věděli jsme, že pokud se v druhém kole vyvarujeme chyb, zvítězíme,“ pokračoval Slovák, jenž spolu s Robertem Kneblem organizuje mistrovství světa juniorů ve sjezdu na divoké vodě, jenž se v létě uskuteční v Opavě a Hradci nad Moravicí. Druhá dojela hlídka Francie. Na třetí místo se propadli Němci.

Kompletní sbírka medailí

Opavská kanoistika vlastně zkompletovala sbírku medailí. Kamil Mrůzek, který už nějakou dobu obléká dres Dukly Brandýs nad Labem, vybojoval v klasickém individuálním závodě třetí místo. Tomáš Slovák byl klasifikován jako osmý. V individuálním sprintu si však oba role prohodili. Slovák se posunul na pátou pozici, kdežto Mrůzek se propadl až na dvaadvacátou příčku: „Spokojen jsem tak napůl. V individuálních podnicích jsem čekal lepší výkony. Bohužel trochu se pod výsledky podepsalo to, že jsem laboroval se zraněním.“

Špinavá řeka a ubytování v hodinovém hotelu

Evropský šampionát v srbském Kraljevu, který byl pro český reprezentační tým na medaile opravdu plodný, můžeme označit jako akci dvou tváří.

„Byl to takový špinavý kus země. Řeka zakalená. Plavaly v ní plastové láhve. Jsme zvyklí spíše na závody v horských tocích apod. Místní lidé však řeší úplně jiné problémy. Po organizační stránce bylo třeba vše stoprocentní,“ prozradil Tomáš Slovák a připojil jednu poměrně humornou příhodu.

„Hledali jsme si ubytování. Nakonec jsme se usadili v jednom hotelu. Od začátku však na něm bylo něco divného. Před vchodem častokrát zastavovala luxusní auta. No, nakonec jsme prostě přišli na to, že se jedná o hodinový hotel,“ usmíval se.

Blíží se MS

Letošní sezona je svým způsobem specifická. Poprvé se v jednom roce uskuteční mistrovství Evropy i světa. Dokonce hned po sobě. Za měsíc hostí MS ve sjezdu na divoké vodě německý Augsburg.

„Bude se soutěžit jen ve sprintech. Je docela složité se držet ve stoprocentní formě celý měsíc. Přece jenom světový šampionát je vrchol. Kraljevo výborně posloužilo jako generálka na něj,“ poznamenal na závěr Slovák.

PETR DUŠEK