Olomoucký závod je druhý největší půlmaraton v České republice.

Závod oceněný zlatou známkou kvality Mezinárodní asociace atletických federací IAAF při svém sedmém ročníku na startu uvidí 6200 závodníků. A v čele budou stát ti nejlepší.

Diváci, kteří budou závod sledovat přímo v olomouckých ulicích nebo v přímém přenosu na portálu Seznam.cz, se mohou těšit na opravdu velká jména světové atletiky.

„Podařilo se nám zajistit pravé šampiony. V Olomouci poběží předešlí vítězové a držitelé rekordu závodu, Mary Keitany a Geoffrey Ronoh. To ale není zdaleka všechno, na start se postaví také loňský šampion Josphat Kiptis a skupina skutečně výjimečných žen," upozornil prezident organizačního výboru RunCzech Carlo Capalbo.

„Tak silné ženské startovní pole, jaké se objeví na Mattoni 1/2Maratonu Olomouc, Česká republika ještě neviděla. Na startu máme čtyři ženy z top desítky historicky nejlepších půlmaratonských časů, je to skutečně startovní listina snů," usmívá se manažerka elitních atletů Jana Moberly.

Čtyři ženy z Top10

V čele ženského startovního pole se nejvíce vyjímá jedno jméno – Mary Keitany.

Čtyřiatřicetiletá Keňanka se loni v Olomouci časem 1:06:38 postarala o rekord závodu.

Její osobní rekord je přitom ještě o 48 vteřin lepší a dělá z ní druhou nejrychlejší ženu půlmaratonské historie.

Pouze o vteřinu za ní je její krajanka Violah Jepchumba, která časem 1:05:51 zazářila na dubnovém Sportisimo 1/2Maratonu Praha, kdy dokonce dlouho atakovala světový rekord.

Do top desítky patří rovněž Worknesh Degefa (1:06:14 a osmé místo) a Joyce Chepkirui (1:06:18 a deváté místo).

Jak chutná vítězství z Olomouce, pak také ví Betelhem Moges, která zde triumfovala v roce 2014.

Mary Keitanyová

Loňská vítězka Mary Keitany na tiskovce před Olomouckým půlmaratonem 2015. Autor: DENÍK/Stanislav Heloňa

Padne hodinová meta?

Pozadu nehodlají zůstat ani elitní muži.

Hned šest z nich už běželo pod magickou hodinu, která v Olomouci stále odolává.

Nejvíc se k ní přiblížil Geoffrey Ronoh v roce 2014. Ten tehdy do závodu vstupoval coby vodič, ale nakonec za sebou nechal všechny hvězdy a prvním místem v čase 1:00:17 se postaral o senzaci.

„Jsem nesmírně rád a překvapený, že se mi podařilo porazit ostatní. Vůbec jsem to nečekal," přiznal tehdy v cíli keňský běžec.

Letos už mezi favority patřit bude. A ne sám.

Startovní číslo jedna na hrudi ponese loňský olomoucký šampion Josphat Kiptis. A běžec RunCzech Racing Teamu si na obhajobu triumfu brousí zuby i letos.

O vítězství se popere jistě také Cybrian Kotut, Robert Chemosin, Richard Mengich, David Kogei a především Stanley Biwott.

„Stanley zazářil druhým místem na dubnovém londýnském maratonu a z celého startovního pole má nejrychlejší osobní rekord právě na půlmaraton. Rovněž vyhrál newyorský maraton a kvalifikoval se do keňského maratonského týmu na letošní olympijské hry," představuje jednoho z favoritů Moberly.

Petra Kamínková se blíží do cíle pátého olomouckého půlmaratonu

Olomoucká vytrvalkyně Petra Kamínková se blíží do cíle olomouckého půlmaratonu. Autor: DENÍK/Miroslav Mazal

Kamínková, to je ta naše

Z českých běžců se diváci mohou těšit na Evu Vrabcovou, která se kvalifikovala na olympijský maraton a v Olomouci bude útočit na český půlmaratonský rekord. Ten má hodnotu 1:11:02 a od roku 1994 jej drží Alena Peterková. Eva Vrabcová se jí na Sportisimo 1/2Maratonu Praha přiblížila na čtyři vteřiny.

Olomoucké publikum nezůstane ochuzené ani o domácí běžkyni Petru Kamínkovou, která letos slavila vítězství na půlmaratonech v Karlových Varech a Českých Budějovicích. A na závod se již těší.

„Je krásné, když slyším od povzbuzujících lidí ,to je ta naše'. A ten pocit na stupních vítězů v mém rodném městě na krásném náměstí a k tomu česká hymna…," usmívá se Kamínková.

Deset tisíc běžců v ulicích

Z českých běžců se v Olomouci představí Pavel Dymák, Robert Míč, David Vaš nebo ultramaratonec Daniel Orálek.

Sedmý ročník Mattoni 1/2Maratonu Olomouc odstartuje z Horního náměstí v sobotu 25. června v 19 hodin.

U letošního pátého závodu RunCzech běžecké ligy nebude chybět plných 6200 závodníků.

Dalších 3300 běžců se postaví na start dm rodinného běhu, Olomoucí se tak v jeden den prožene bezmála deset tisíc běžců.