Po loňském třetím místě na mistrovství světa kategorie games klasická kulturistika mužů nad 175 centimetrů vybojoval letos v listopadu ve španělském Benidormu zlato.

A nejen to. Stal se dokonce absolutním mistrem světa!

To vše přírodní cestou bez zakázaných látek, jejíž je velkým vyznavačem a propagátorem, navíc v nejprestižnější federaci IFBB.

„Myslím, že jsem tam předvedl životní formu,“ prozradil závodník přerovského oddílu Fitness AVE

Honzo, vám se vlastně ve Španělsku povedlo něco nevídaného, je to tak?
Kdysi dávno jsem vyhrál mistrovství světa v naturálech (naturální kulturistice, méně prestižní organizace, pozn. red.), ale to už nemělo takovou hodnotu. Ale vyhrát absolutního mistra světa v kulturistice, to nikdo nečekal. Je to velký úspěch nejen pro mě, ale i pro svaz kulturistiky obecně.

Jak prestižní mistrovství světa IFBB je a jak jste se vlastně nominoval?
Na tyto závody moc kluků nejezdí, protože podmínky pro startování na mistrovství světa jsou striktní, musí se dodržovat antidopingový monitoring, šest měsíců před závodem musí být nahlášeno místo, kde vám vezmou vzorek, což jsem já splnil. Nominace je spíš formální. Pro mě jde hlavně o čest – jet na mistrovství světa pod českou vlajkou. Oni si z toho sportu už udělali byznys, těch soutěží je spousta. Nazývají to Diamond Cupy. Tam žádné dopingová pravidla nehrají roli. Tím je ten sport hodně ovlivněný. Pro mě a ostatní kluky je pořád mistrovství světa, Evropy nebo i republiky to nejvíc v dané oblasti.

Jak jste se na šampionát letos připravoval?
Tento rok jsem měl hodně osobních záležitostí. Vloni jsem se oženil, tento rok se nám narodil syn, odstěhoval jsem se z Moravy do Prahy kvůli práci. Říkal jsem si, že bych zase zkusil mistrovství světa, ta idea vznikla v létě. Nechtěl jsem přípravu lámat přes koleno, ale ono to šlo, jde vidět, že ten organismus je odpočatý, tělo se chtělo dál naturálně projevovat. Vše klapalo, jak mělo. Před samotným mistrovstvím světa jsem si ještě bouchnul závod v Opavě, kde jsem skončil čtvrtý. Byl jsem spokojený, ale nejdůležitější závod byl přede mnou, na ten jsem načasoval úplně fantastickou formu.

Jídlo jako pro předškoláka

Jak u vás vypadá taková fantastická forma?
Myslím, že jsem opravdu předvedl životní formu. Jak se říká – papírová kůže, to tělo bylo absolutně připravené, svaly naplněny glykogenem. Je to taková alchymie, ale člověk, když je zkušený, ví, na co se má zaměřit. Hlavně jde o práci s minerálními látkami, s vodou, aby se dostala zpod kůže a svaly vystoupily.

Co všechno je potřeba dělat, aby jste se do zlaté formy dostal?
Je to o přesně a jasně daných věcech, které závodník musí splňovat. Nejen, že musí být odtučněný, že nemůže mít žádný tuk v podkoží, musí být už tři týdny předtím stažený. Pak hraje roli i to, v jaké jste pohodě a fyzické kondici, jak jste zdravý. Tělo je dokonalý organismus, takže já jsem se hrozně divil tomu, že mě jako skoro devadesátikilového chlapa při energetickém příjmu předškoláka podržel imunitní systém až do konce a mohl jsem být i v psychické pohodě. Čím víc máte stresu, tím více zadržujete vody. Čím jste uvolněnější, pak se uvolní i svaly a tělo se stáhne. Je to o tom se hlídat a koncentrovat se na ten závod.

Jak velká byla ve Španělsku konkurence?
Mistrovství světa této federace je pořád hodně populární. Nechyběly země arabského původu, východní blok, Korea nebo třeba Íránci. V české teplákovce jsme tam byli tři, před námi šla na prezentaci výprava z Íránu, která čítala dvě nebo tři desítky pekelně připravených závodníků. Ti brali nejlepší pozice spolu s Koreou, ta dominovala v nízkých váhových kategorií. Pak samozřejmě Čína. No a malinká země, společně se Slováky, kteří nás přeskočili o dvě příčky, skončila na osmém místě z padesáti států. To si myslím, že je úplně perfektní.

Klasika, žádný hardcore bodybuilding

Stal jste se absolutním mistrem světa. Kde teď budete hledat motivaci k dalším titulům?
Rád bych nejdřív něco řekl. Vloni jsem byl na mistrovství světa, odjel jsem se třetím místem. Té medaile jsem si neskutečně považoval. Tento rok jsem přijel a shodou okolností jsem se dozvěděl, že jsem nebyl třetí, ale že loňský vítěz byl diskvalifikován kvůli užívání zakázaných látek. Takže nakonec jsem si z loňska odvezl stříbro, to už ale nikdy nebude ono, nebudu ho slavit. Tenhle sport je i o těch drogách, je potřeba, aby o tom lidé věděli. Je to jako v olympijském sportu. Motivace vždy tímhle dostane ránu, protože někdy bojujete proti větrným mlýnům.

S tím ale asi moc nenaděláte…
Musíte se s tím srovnat, ve startovním poli s vámi jsou kluci, kteří se připravují jinak než vy. Přitom by neměli. Ale musím říct, že co se týče mistrovství světa, je tam panel jedenácti rozhodčích. Oni neví, co rozhodují, je to de facto nejobjektivnější, co jsem kdy zažil. Ten výsledek je třeba devadesáti pěti procentní. Žádný politický lobbing, každý závodník je pod číslem. Je to úplná špička. Pokud se objeví nějaké problémy, co se týče gynekomastie, syntholu, mají na sobě nějaký defekt, okamžitě tito lidé vypadávají z finále. Ta naturální postava á la Diskobolos hraje svou roli. A musíte ji dobře odprezentovat. Je to pořád klasická kulturistika, ne hardcore bodybuilding. Bohužel ale musím brát v potaz, že tam budou lidé, kteří se připravují nelegálním způsobem. Tak to ale může být i na olympiádě v atletice.