VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tempish Girls získaly v Le Mans skvělé stříbro

Olomouc – Poslední květnový víkend patřil slavný automobilový okruh Bugatti ve francouzském Le Mans vyznavačům kolečkového rychlobruslení. Nejlepší in-linisté z celého světa si to rozdali 
v nejextrémnějším a také nejslavnějším závodě planety 
24 Heures Rollers. Jak už samotný název napovídá, jezdci zápolili se soupeři i nástrahami trati celých čtyřiadvacet hodin. Česká výprava si letos z Francie přivezla několik výrazných úspěchů. Tím největším bylo druhé místo ženského týmu Tempish Girls 
v závodě kategorie Prestige.

12.6.2013 1
SDÍLEJ:

Družstvo Tempish Girls skončilo na slavném závodě v Le Mans na druhém místě.Foto: archiv Adriany Andrésové

Družstvo Tempish Girls bylo již tradičně poskládáno 
z nejlepších závodnic na kolečkových bruslích z České republiky a bylo doplněno i o jednu jezdkyni ze Slovenska. V loňském roce se ambiciózní tým v Le Mans poprvé podíval na stupně vítězů. Letos družstvo pomýšlelo ještě výš než na bronzový stupínek.

A povedlo se. Tempish Girls získaly stříbro! Nestačily pouze na elitní domácí výběr Powerslide.

„Do závodu jsme samozřejmě šly s ambicemi vyhrát. Ale bály jsme se toho, že se bude jezdit na mokru. Chtěly jsme, aby se nikomu nic nestalo, a hlavně, aby nám nepršelo," vyprávěla kapitánka týmu Adriana Andrésová.

V čem podle ní tkví největší kouzlo závodu v Le Mans?

„Čtyřiadvaceti­hodinovek se ve světě jezdí víc, ale tenhle závod je výjimečný v tom, že má obrovskou tradici, a to i díky proslulému okruhu Buga
tti, na kterém se jezdí. V Le Mans také bývá tradičně nejvyšší účast," říká olomoucká rychlobruslařka.

Ale zpět na začátek. Ještě několik dnů před samotným startem se závodníci obávali, jaké počasí je v Le Mans letos čeká. Ti zkušení se připravovali na nejhorší.

„Letos nás doprovázely opravdu extrémní podmínky. V Le Mans jsem byla už počtvrté a nikdy jsem nezažila nic podobného. Byla veliká zima, foukal vítr a ke všemu na trať ještě padla mlha," popisovala „Rika" Andrésová.

Už samotný příjezd do Le Mans provázely komplikace. „Stany jsme stavěli v dešti 
a spali jsme na vodě. Dokonce jsme se ve tři hodiny ráno potkali, jak zmrzlí běháme kolem tábora, abychom se trochu zahřáli," zapáleně vyprávěla kapitánka týmu.

Mrazivou noc nakonec všichni přežili bez úhony. Další pozitivní zprávou bylo, že v den závodu přestalo pršet.

Pak už to všechno začalo. Bruslařské závody v Le Mans sice startují ve 4 hodiny odpoledne a končí ve stejnou dobu následující den, před ostrým startem však na závodníky čekají ještě další povinnosti.

Všechno to začne parádní jízdou, ve které si okruh Bugatti mohou vyzkoušet i méně zdatní jezdci nebo další členové týmu. Následuje kvalifikační sprint na 300 metrů 
a pak už ostrý start, který obnáší bleskové nazouvání bruslí. I tady se dají nahnat cenné vteřiny.

„Naše závodnice měla brusle nazuté snad za pět vteřin. Ani je nezavazovala na tkaničky, ale jenom na přezky a jela tak dvě kola," chválila kapitánka výkon první závodnice.

Pak už se členové týmu pravidelně střídají a předávají si štafetový kolík. Navečer však tisícům bruslařů pokazila radost z jízdy nepříjemná zpráva. Na trať padla hustá mlha. Špatná viditelnost závodníkům vadila především při předávkách.

„Když nevidíte na pět metrů, tak vám nepomůžou ani supporti s dalekohledy, kteří sedí na strážné věži a vyhlížejí jezdkyni, kterou byste měl střídat," říká Andrésová.

„Povrch trati okamžitě začal klouzat 
a zhoršily se časy. Během sjezdu z kopce Dunlop, kde jedete téměř šedesátkou, musíte vybrat klopenou zatáčku. V takových podmínkách to bylo skutečně náročné."

Ani s teplotou to nebylo nijak slavné. „V noci bylo něco mezi nulou a dvěma stupni. Zima byla strašná," vzpomínala Andrésová.

Těžkou noc však jezdkyně 
z Tempish Girls zvládly na výbornou a druhý den chtěly útočit na první nebo druhé místo. Nečekala je však vůbec snadná práce. V čele si držely náskok závodnice z týmu Powerslide a o stříbro se ucházely taky rychlé Holanďanky. Jako tradičně se muselo bojovat o každou vteřinu.

„My to nikdy nemůžeme mít jednoduché, my závodíme celých čtyřiadvacet hodin. Nám se ještě nepovedlo, že bychom si najely náskok a potom mohly jet jakoby na pohodu 
a udržovat si své místo. Pořád jsme se střídaly mezi druhým a třetím místem," povídala Andrésová.

České družstvo bylo ještě tři hodiny před koncem na třetím místě. Rozhodoval ale skvělý finiš. „Nikdo nám ani nevěřil, že by se nám povedlo zpátky vybojovat druhé místo," vzpomínala Andrésová na vypjaté okamžiky.

Nakonec se však zadařilo 
a finišmanka Tereza Klimešová přivezla tým na druhém místě. Pro všech devět závodnic byl stříbrný stupínek obrovskou satisfakcí.

„Kdokoliv z nás vjel na trať, tak tam nechal úplně všechno. Na stupních vítězů to bylo úžasné 
a slovy nepopsatelné. Stejně jak jsme celým závodem proplouvaly tou zvláštní energií nabitou dobrou náladou, tak jsme si to potom i užívaly na pódiu," usmívala se Andrésová, která prozradila recept na úspěch v tak náročném a extrémním klání.

„Celý závod doprovázela neskutečně dobrá nálada. Tentokrát se sešla opravdu fantastická parta holek, držely jsme pospolu. Celým závodem jsme se prakticky protančily, což ostatní týmy příliš nechápaly," smála se Andrésová.

Docílit úspěchu by ale nešlo ani bez pomoci supporterů Tomáše a Daniela Hromádků, Zdeňka Sauera a Jonáše Navrátila.

„Po stránce fyzické se o nás starali studenti vysoké školy Palestra. Dělali nám startovací masáže, starali se 
o nás špičkově. To samé platí 
o Michalu Šilhanovi, který se staral o tejpování. Energetickými doplňky nás skvěle vybavil Nutrend," pochvalovala si Andrésová, který si z letošního Le Mans domů do Olomouce přivezla další nezapomenutelné zážitky.

„Ještě víc než ten výsledek se mi ale vybavují rozesmáté tváře našich závodnic. To je asi to nejcennější, co si ze závodu přináším. Právě ty skvělé zážitky vám už nikdo nevezme a to jsou, řekla bych, ještě mnohem důležitější věci," řekla.

Hned při cestě domů tým začal spřádat plány na příští rok. Tempish Girls by se rády dostaly až na ten nejvyšší stupínek. „Když to jde tak pěkně nahoru, tak se o to pokusíme," směje se „Rika" Andrésová.

Další významná akce nejlepší tuzemské in-line bruslaře čeká již v sobotu, kdy se v Ostravě jede závod Světového poháru WIC.

Nejúspěšnější česká výprava v historii

Le Mans – České týmy TEMPISH dosáhly v konkurenci tisíců in-line bruslařů výborných výsledků na extrémním závodě 24 Heures Rollers v francouském Le Mans, který se jel od soboty 25. do neděle 26. května.

Když se řekne Le Mans, tak si téměř každý vybaví legendární závodní okruh, který je spojen s automobilovým závodem 24 hodin Le Mans. Tentokrát přivítalo Le Mans tisíce bruslařů z celého světa, kteří si nechtěli nechat ujít jednu z nejprestižnějších inlinových událostí tohoto roku „24 Heures Rollers". Tento extrémní závod tradičně navštívila i výprava z České republiky.

V pátek (24. 5.) v odpoledních hodinách dorazil autobus se závodníky a s veškerým zázemím do Le Mans.

V sobotu před 16. hodinou už bylo vše připraveno na velice specifický start, který je možno vidět málokde. Závodníci nervózně přešlapovali na jedné straně a pohledem hypnotizovali své brusle, které na ně čekaly na druhé straně tratě. Zazněl slavnostní výstřel, velká časomíra, která se měla zastavit až po 24 hodinách, začala běžet a něco kolem 450 závodníků se rozběhlo ke svým bruslím, začali je co nejrychleji obouvat a jeden po druhém vyráželi na první kolo závodního okruhu.

Češi ve třech kategoriích

Česká výprava, která reprezentovala značku TEMPISH, závodila ve třech kategoriích. TEMPISH Petr Vašek jel v kategorii SOLO, což znamenalo, že kroužil celých 24 hodin na trati sám. Dalším týmem byl TEMPISH Fossa.cz ve složení Svatopluk Sladký a Karel Jirák, který jel 
v kategorii DUO – na trati se po dobu závodu střídali pouze tito dva jezdci. Třetím týmem, do kterého se vkládaly největší naděje, byl tým TEMPISH INLINE GIRLS, který jel v kategorii PRESTIGE. Holky jely ve složení: kapitánka Adriana Andrésová 
z Olomouce, Tereza Klimešová, Marcela Kárová, Eva Šodková, Tereza Janoušková, Zuzana Jurišová, Monika Hurbanová, Simona Špačková, Daniela Veverová.

Petr Vašek, který na trati kroužil celých 24 hodin, podal výtečný výkon. Do závodu dal všechny své fyzické i psychické síly a po náročném průběhu, který byl však z jeho strany bez větších problémů. dojel v silné konkurenci na krásném 5. místě s celkovým počtem 112 ujetých okruhů.

Rozhodovaly necelé dvě vteřiny

Dvojice TEMPISH Fossa.cz se velkou část závodu pohybovala v předních příčkách své kategorie. Dlouho to vypadalo na 4. místo. Ale zhruba 
v polovině závodu odstoupil tým POWERSLIDE, jehož jezdci se řadí mezi špičku světového bruslení, kteří se snažili podat v tomto extrémním závodě co nejlepší výkon. TEMPISH Fossa.cz byl najednou na senzačním třetím místě.

Dalším týmem, který se dostal v kategorii DUO do potíží, byl tým 2005 (jel na 2. místě), který odstoupil krátce po týmu POWERSLIDE. TEMPISH Fossa.cz byl v tuto chvíli na 2. místě. Tým 2005 zmobilizoval své síly a do závodu se ještě vrátil a v závěru útočil ještě na 2. místo, v závěrečném spurtu se ale Svatopluk Sladký nenechal předjet a o 1,7 vteřiny uhájil 2. místo.

24hodinový závod se tedy rozhodoval v posledních vteřinách, což je neuvěřitelné. Tým TEMPISH Fossa.cz ujel celkem 146 kol.

Posledním týmem a nejúspěšnějším týmem byly TEMPISH INLINE GIRLS, které těžily z perfektního startu, díky kterému se během úvodních okruhů dostaly na 3. místo s náskokem několika kol na čtvrtý tým.

Po zbytek závodu sváděly holky tuhý boj s týmem Holanďanek, se kterým se průběžně střídaly na 2. místě za vedoucím týmem POWER-SLIDE. Díky skvělému taktickému plánu v závěru závodu, dojel tým TEMPISH INLINE GIRLS na vynikající druhé příčce a dosáhl tak na historický úspěch. Holky obkroužily trať celkem 156krát.

Česká družina má za sebou dosud nejúspěšnější výpravu na tento prestižní závod. Teď bude doufat, že vzestupná tendence bude pokračovat i v příštích letech a podaří se dosáhnout na vysněné první místo.

Autor: Redakce

12.6.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak hlasovala velká města v Olomouckém kraji?
1 10

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Volební štáb ČSSD v Olomouci - vpravo trojka kandidátky olomoucký primátor Antonín Staněk
1 6

Olomoucký primátor doskočil až do parlamentu, matadory nechal mimo

Olomoucko ovládlo ANO a Okamura, třetí je ODS

Olomoucko převálcovalo hnutí ANO a výrazný úspěch slaví i druhé SPD Tomia Okamury. Překvapením je bronzová příčka ODS a těžký propad tradičních levicových stran.

Skokanka ODS: trojka z Olomouce přeskočila do sněmovny i lídra

Třetí žena přeskočila dva muže před sebou. Zuzana Majerová Zahradníková, pětačtyřicetiletá učitelka a překladatelka z Olomouce, zasedne podle všeho v poslanecké sněmovně.

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

VIDEO: Velký výlov v Tovačově přilákal tisíce lidí

FOTOGALERIE / Rybí speciality, horké nápoje a především výlov ryb. Nejen to mohli zažít návštěvníci jednoho z největšího výlovů ryb na Moravě, který se uskutečnil o víkendu 21. a 22. října právě na Hradeckém rybníku u Tovačova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení