„Už teď nám v rozpočtu chybí pět a půl milionu na zaplacení energií. Vypočítali jsme rozdíl cen z minulého roku při stejném odběru pro tento rok,“ vysvětluje Hýzl.

Město Přerov je stoprocentním vlastníkem společnosti. Pomoc z jeho strany by tak mohla být samozřejmostí. Ale najdou se potřebné peníze?

„Je to obrovský problém. Prozatím máme od města přislíben milion nebo milion a půl. Pořád ale čtyři miliony budou chybět,“ prozradil jednatel Sportovišť Přerov.

Cestou výrazného zdražování však společnost, která spravuje plavecký areál, zimní stadion či městskou sportovní halu, jít nechtěla. Na bazénu či veřejném bruslení šly ceny nahoru o pouhých pět korun.

„Lidé berou kladně to, že jsme zdražili jen o tak málo. Všeobecně se očekávalo, že zdražení bude vyšší, protože všechny okolní bazény zdražily více,“ vysvětluje Jaroslav Hýzl.

Ani šetření energií dle jeho slov nepřipadá v úvahu. „Tam, kde svítíme nebo děláme cokoliv s elektřinou, jsou energetická opatření na takové úrovni, že už nemáme kde šetřit,“ pokrčil Hýzl rameny.

„Pokud se mi nepodaří s městem vyjednat navýšení rozpočtu jenom pro energie, tak budeme muset sáhnout na nějaké úspory. Ty se ale budou týkat provozu. Šlo by to na úkor veškerých oprav a podobně,“ nastínil jednu z variant, jak celá situace může skončit.

Zejména provoz bazénu a údržba ledu v MEO Aréně jsou zkrátka „žrouty“ energií, jaké si těžko v porovnání s normálním chodem domácnosti můžeme představit.

„Oba areály jsou energeticky velice náročné. Pronájem bazénu nebo ledové plochy jsme ale všem zdražili přibližně o pět procent. Také tady se někteří podivovali, že to není o moc,“ dodal Hýzl.

Jednatel HC Zubr Přerov Tomáš Pluháček jeho slova potvrdil. „Od 1. ledna letošního roku si připlatíme za pronájem o sedm procent více. V dnešní době růstu všech nákladů je to velmi korektní dohoda a přístup ze strany vedení zimního stadionu byl velmi vstřícný,“ pochvaluje si.

Nižší návštěvy zimáku? Na vině je prý covid

Přerovští hokejisté tak alespoň nemuseli řešit výraznější nárůst výdajů, který by rozhodně v současné době nepřišel vhod. Návštěvnost na zápasech totiž v aktuální sezoně rapidně klesla.

Pro porovnání – průměrná návštěvnost domácích utkání v první sezoně po postupu v roce 2015? Krásných 2293 diváků. Po Českých Budějovicích nejvyšší v lize. A dnešní číslo? Pouhých 771 návštěvníků a sedmá příčka.

Kde se stala chyba? První liga lidem zevšedněla, svou roli pochopitelně sehrál také covid a možná i fakt, že lidé mají v dnešní době zkrátka hlouběji do kapsy.

„Hlavní příčinou je covidová situace, opatřeni přijatá Ministerstvem zdravotnictví. Lidé obecně méně navštěvují hromadné akce, ať už ze strachu z nákazy, nebo kvůli nutnosti dodržovat nastavená pravidla. Návštěvnosti určitě nepřispěly ani naše výkony v některých domácích zápasech,“ myslí si Tomáš Pluháček.

Každopádně se jedná o trend, kterému se vymykaly snad jen návštěvy v olomoucké Plecharéně. Tu si však podmanil návrat Davida Krejčího. Ale to je jiný příběh.

Také brankář Jan Kvapil by mohl zamířit do vyšší soutěže.
Viktorka se chystá na dobu „bez Koryčana“. Přijít má Izraelec s Nigerijcem