Do nejprestižnějšího závodu GP Diamond Tour nastoupily čtyři desítky dvojic a pouze trojice dokázala absolvovat čistou jízdu.

Celkovým vítězem se nakonec stal Ital Federico Ciriesi s koněm Calida 46.

Jezdecký areál v Olomouci na Lazcích byl v neděli odpoledne naplněn k prasknutí.

Diváci byli zvědaví na finále celého letošního olomouckého Světového poháru.

Závod Diamond Tour s překážkami vysokými 160 centimetrů navíc sloužil jako kvalifikace na Světové jezdecké hry v Normandii i na mistrovství Evropy 2015 v Cáchách.

Světový pohár v parkuru v jezdeckém areálu Equine Sport Centre v Olomouci

Tribuny byly v neděli zaplněny do posledního místa. Foto: DENÍK/Miroslav Mazal

Potlesk koně vyrušil

Na těžké trati světoznámého stavitele Olafa Petersena se nedařilo českým jezdcům.

Blízko čisté jízdy byla Zuzana Zelinková, která s koněm Caleri li úspěšně absolvovala trojskok, jenže chybu udělala hned na následující překážce.

„Parkur byl velmi technický, kolbiště je docela malé a tím parkur získal na obtížnosti," řekla Zuzana Zelinková, která si připsala čtyři trestné body.

„Bylo to smolné, kůň skáče dobře, má formu, ale bohužel nám chybí to pomyslné štěstí," prohlásila Zuzana Zelinková, která si během jízdy přála absolutní klid.

Několik fanoušků však po úspěšně absolvovaném trojskoku zatleskalo, což zřejmě způsobilo následující zbytečnou chybu.

„Koně to velmi vyrušilo z koncentrace, on je na tyhle věci opravdu citlivý. Skok přišel velmi rychle po trojskoku a myslím, že to bylo velkou příčinou té chyby," vysvětlovala Zuzana Zelinková, která nakonec obsadila 13. pozici.

Podle představ se nevedlo ani jezdci domácí stáje ESC Olomouc Radovanu Ciberemu, který s koněm Dollar Look popletl kurz a nakonec skončil o jednu příčku za Zelinkovou.

Měl jsem nejlepšího koně

Do rozhodujícího rozeskakování postoupili Ital Federico Ciriesi a Němci Jan Sprehe s Maxmilianem Schmidem.

Nejlepší jízdu předvedl italský reprezentant, který po zásluze v hlavním závodu olomouckého prodlouženého víkendu zvítězil.

„Měl jsem nejlepšího koně, jeli jsme nejrychleji a vyhrál jsem," usmíval se vítěz Federico Ciriesi, který za nedělní závod vyinkasoval šek v hodnotě 10 tisíc eur.

Výsledky Grand Prix Diamond Tour, Olomouc:

1. Federico Ciriesi (It.) a Calida 46, 2. Jan Sprehe a Burrbery 9, 3. Maxmillian Schmid (oba Něm.) a Quabs, 4. Kevin Gielen (Belg.) a Fariska, 5. Jörne Spreheová (Něm.) a Fiona 483, …13. Zuzana Zelinková a Caleri li, 14. Radovan Cibere (SK) a Dollar Look Van´t A, 19. Aleš Opatrný a Zandiro, 21, Jiří Papoušek a Falco Union, 22. Josef Kincl a Cascar, 25. Ondřej Zvára a Carmen Arcus, 28. Zdeněk Hruška a Calata, 29. Jan Studnička a Artani 2, 30. Ladislav Arient a Aragon 2, 33. Josef Pařenica a Sarah Sun.