Po titulu vicemistryň Evropy z konce května tak Valentýna Kolářová coby veslovodka „zlaté lodi“ prožívala nedávno životní úspěch.

„Doufala jsem v medaili, ale ani se mi nesnilo o tom, že by byla zlatá,“ prozradila nadějná veslařka, která je navíc v kategorii juniorek teprve prvním rokem.

Co pro vás titul mistryně světa znamená?
Je to pro mě obrovský úspěch a jsem hrozně ráda, že to takhle vyšlo. Byl to pro mě vrchol sezony. Ani jsem nedoufala, že se mi někdy něco takového může povést.
Na evropském šampionátu s vámi v jedné lodi seděla také týmová kolegyně Kateřina Pivková. Na mistrovství světa však nestartovala. Nechyběla vám?
Bylo mi líto, že tam s námi Kačka není. Bylo to zvláštní, před Evropou jsme spolu strávily hodně času, bylo to nezvyklé.

Zpět na šampionát. Jak vlastně probíhal?
Cesta na Litvu trvá asi patnáct hodin. Vyjeli jsme v sobotu, absolvovali sedmihodinovou cestu a přespali ve Varšavě. Odtud jsme jeli druhý den asi sedm a půl hodiny do Trakai. Tam jsme absolvovali nějaké tréninky. Zahájení bylo v úterý a ve čtvrtek jsme už měli první rozjížďku. Postoupili jsme přímo, nemuseli jsme jet opravnou jízdu. A v neděli bylo finále.

Jaký dojem na vás udělala Litva?
Bydleli jsme ve Vilniusu, kde jsme měli možnost chodit běhat. Čtvrť, kde jsme byli ubytovaní, tak krásná nebyla, ale centrum je tam opravdu nádherné.

S kým jste si to rozdaly ve finále?
Bylo tam šest lodí. My, Němky, Rumunky, Rusky, Italky a Číňanky (v tomto pořadí lodě dojely i do cíle, pozn. red.).

Můžete popsat, jak vaše zlatá jízda probíhala?
Abych řekla pravdu, tak detailně si toho moc nepamatuji. Ten závod je sice dlouhý, ale v paměti mám spíš jednu rozmazanou skvrnu. Vím, že jsme po prvních pěti stech metrech ještě nevedly, před námi byly Němky. Po dalších asi dvě stě padesáti metrech jsme je ale předjely. Pak už si jen pamatuji, že po nás kormidelnice řvala, ať dáváme nástupy, protože vedeme a nechceme to prvenství ztratit. No a pak už jen vím, že ležíme v cíli a nevíme, kolikáté jsme dojely.

Dojely jste první, jaké byly první pocity?
Nemohla jsem tomu uvěřit. Krásné a neuvěřitelné.

Vy jste navíc celou loď strokovala (udávala její tempo, pozn. red.). Jak jste to zvládala?
Byl to na té lodi hodně důležitý post. Byla jsem nervóznější než před Evropou. Člověk musí být sebevědomý, i když se tak třeba úplně necítí. To ale nesmí dát najevo, protože musí podpořit celou posádku. Zlato je zásluha celého týmu včetně trenérů.

Jely jste s děvčaty na mistrovství s cílem získat titul?
Chtěly jsme se určitě porvat o co nejlepší umístění, ale pro mě osobně to bylo docela překvapení. Doufala jsem v medaili, ale nesnila jsem o tom, že by to byla zlatá.

Jaké byly ohlasy po vašem triumfu?
Všichni, co se o tom dozvěděli, mi přáli. Hrozně mě to dojalo, bylo to ode všech moc pěkné. I s Pavlem (trenérem Vychodilem, pozn. red.) jsem se teď viděla poprvé od té doby a jsem strašně ráda, je to z velké části i jeho úspěch, díky němu jsem se dostala tam, kde jsem.

Co vás čeká nyní? Jaké jsou další cíle?
Určitě se chci v příští sezoně zase dostat do reprezentace. Teď na podzim mě čekají dva vytrvalostní závody, díky kterým se potřebuji dostat do Sportovního centra mládeže a získat tak podporu. To je základ pro to, abych se mohla příští rok dostat do reprezentace.