Tentokrát v Litovli ve spolupráci s místním pivovarem poměří elitní závodníci z celého světa svaly na akci World Grand Prix 2019 s podtitulem Memoriál Gustava Frištenského.

„Závod bude pomyslným startem dlouholetého konceptu Grand Prix, kdy se každý rok utkají nejlepší světoví strongmani střední váhy na prknech jednoho z nejtěžších závodů této kategorie,“ upřesňuje Jiří Tkadlčík.

Akce se uskuteční v areálu Pivovaru Litovel pod hlavičkou asociací Ultimate Strongman a Strongman Czech U105. České barvy bude hájit coby hlavní hvězda mistr světa Jiří Tkadlčík, chybět nebude ani šampion Austrálie Tyson Morrissy nebo loňský mistr světa konkurenční asociace Anthony Fuhrman. Účast potvrdili také strongmani z Japonska, Kanady, Nového Zélandu, Ruska, Iránu, ale i Finska, Slovenska, Polska a dalších zemí Evropy. Utkat se má 13 nejlepších borců.

Silák z Přerova bude ale v domácím prostředí chtít potvrdit svou pozici nejsilnějšího muže do 105 kilogramů. „Váhu jsem stáhl poměrně snadno, cítím se při síle a věřím, že zítra vyhraju,“ řekl Tkadlčík Deníku den před závodem.

Kromě velké atraktivní strongman show na návštěvníky čeká také bohatý doprovodný program v podobě exhibice předních českých MMA zápasníků a řeckořímského zápasu. Chybět samozřejmě nebude řada známých tváří ze světa fitness.

Svaly pomůžou potřebným

Přidanou hodnotu celé akci dává charitativní rozměr. Jednou z disciplín memoriálu bude viking press – zvedání speciální 194kg konstrukce nad hlavu. Cílem je udělat za minutu co nejvíce platných opakování a pozor, nejen kvůli umístění závodníka na disciplíně.

Pivovar Litovel se rozhodl za každé platné opakování, které v Memoriálu padne, věnovat 200 korun na dětský domov, v případě ambasadora pivovaru Jirky Tkadlčíka to pak bude dvojnásobek.

Základní škola, Dětský domov a Školní jídelna Litovel převezme celou částku pro děti, která by mohla podle odhadů organizátorů převýšit 15 000 korun.