Ve středu ve Zlíně měla domácí reprezentace na dosah senzační vítězství nebo alespoň remízu, ale nakonec padla 23:24.

Povede se svěřenkám trenéra Jana Bašného zdolat nejlepší tým světa v pátek na Hané?

Tak blízko skalpu Norska, respektive remíze, české házenkářky v novém tisíciletí ještě nebyly. Národní tým v přátelském duelu, který se hrál na zlínské palubovce proti úřadujícím mistryním světa a olympijským šampionkám z Londýna, stejně jako na posledním evropském šampionátu, byl většinu času ve vedení, ovšem závěrečnou pětiminutovku lépe zvládl favorizovaný soupeř.

Přitom národní tým měl v samém závěru míč a mohl vyrovnat. Pomoci měla i hra bez brankářky, kdy na palubovku vběhla jako sedmá hráčka do útoku Kristýna Salčáková.

„Je to škoda, chyběl jen kousek," litovala hbitá křídelnice, která měla za úkol v posledních vteřinách přečíslením vytáhnout obranu protivníka.

„Power play jsme v ostrém zápase vyzkoušely premiérově, o něco podobného jsme se pokoušely už před kvalifikací s Islandem. Bohužel, zkušený soupeř tento signál asi přečetl a pohlídal si to," litovala házenkářka Zory Olomouc.

Norky i bez svých dvou nejlepších hráček brankářky Heraldsenové (trojnásobná nejlepší gólmanka ME) a pivotky Loke (nejlepší házenkářka světa z roku 2011) -předváděly moderní házenou a zejména skvělou spolupráci s pivotem, kde české obraně dělala největší problémy nejlepší střelkyně soupeře Blanco.

„Souhru na pivotu měly dobře nacvičenou. Ale nemůžeme říci, že by obrana nefungovala. Nepustili jsme je totiž do jiných akcí. Rozebereme to a příště to bude lepší," věří český trenér Jan Bašný, který litoval těsné porážky.

„Nejsem spokojený, měli jsme zápas dotáhnout do vítězného konce," posteskl si trenér, který se nechtěl vymlouvat na nedostatek zkušeností.

„Norky zahrály závěr jinak, než na co jsme se nachystali, a daly z toho gól. Na koncovkách je potřeba zapracovat," nabádá kouč, jenž stejně jako jeho protějšek bral utkání jako přípravu na říjnové kvalifikační boje o ME 2014 a prosincové MS v Srbsku.

Na Hané to bude těžší

V páteční olomoucké odvetě přitom Bašný očekává jiný duel.

„Scházet nám bude Štěrbová, soupeři naopak přibudou tři holky, co hrají v Györu. Čekám těžší zápas, ale pokusíme se uhrát co nejlepší výsledek," slíbil kouč.

Kvality českého týmu ocenila i asistentka norského trenéra Mia Hermansson Högdahl.

„Očekávali jsme, že Češi udělají krok dopředu a opravdu ho udělali. Je to dobrý tým. Sice jsme dnes nepředvedli to, co jsme si představovali, ale vyhráli jsme. Hledáme se v obraně. V Olomouci budeme hrát to, co tady. Jenom to musíme hrát lépe."

České házenkářky věří, že je obecenstvo ve Sportovní hale Univerzity Palackého požene za senzací. Zápas Česko Norsko začíná v 17 hodin.