Šťastné partnerství. Tak by se dala nazvat dosavadní těsná spolupráce oddílů volejbalistek Univerzity Palackého Olomouc a Sokola Šternberk.

Týmu z hanácké metropole pomáhá vychovávat talentované hráčky a šternberskému klubu zase nyní přinesla největší úspěch v jeho historii: postup do extraligy žen.

V sobotu Šternberk v posledním utkání sezony porazil doma Opavu hladce 3:0 na sety. PODÍVEJTE se na FOTO ze zápasu (vpravo)

Olomoucké a šternberské volejbalistky spolupracují už od konce devadesátých let. Nejen na mládežnické úrovni, ale i v ženských složkách, kde prvoligový Šternberk dlouho plnil funkci farmářského oddílu vychovávajícího nadějné hráčky pro extraligový výběr Olomouce.

Tým dorostl a dostal odměnu

Tento systém prokázal své výhody mimo jiné i v loňské sezoně, v níž volejbalistky Univerzity Palackého vybojovaly poněkud překvapivé extraligové stříbro.

Většina hráček úspěšného kádru přitom sportovně vyrůstala díky prvoligovým zkušenostem v dresu šternberského Sokola. Nyní se zaslouženého výsledku spolupráce dočkal i samotný volejbalový Šternberk, jenž bude od příští sezony jako vítěz první ligy premiérově působit mezi tuzemskou elitou.

„V počátcích našeho působení v prvoligové soutěži žen jsme měli potíže s jejím udržením. Poté jsme se dostávali do skupiny bojující o postup, v níž jsme ale mnoho nadějí na úspěch neměli. Nyní mladý tým herně a psychicky dorostl a hráčky si pro sebe dokázaly vybojovat postup do extraligy, což je odměna nejen pro ně, ale i všechny zainteresované včetně města a kraje, které za námi stojí,“ popsal spletitou cestu šternberských volejbalistek první ligou jejich předseda Jiří Zemánek.

Ten je spolu s dlouholetým trenérem Olomouce Jiřím Teplým duchovním otcem těsné spolupráce obou klubů.

Zemánek: Extraliga ve Šternberku může úspět

„Ze začátku jsme museli přesvědčovat i naše kolegy v obou oddílech, kteří těžko překračovali vlastní stín, že je to spolupráce oboustranně výhodná. Časem se to ale projevilo tím, že mladé hráčky u nás rostly a propracovávaly se do olomouckého kádru. Šternberk zase doposud těžil hlavně v oblasti mládeže, například naše juniorky letos v extralize obsadí nejhůře šesté místo. Družstvo dospělých je ale přece jen výkladní skříní oddílu, která veřejnost zajímá nejvíce,“ říká Zemánek, podle kterého seniorská extraliga ve čtrnáctitisícovém městě má naději na úspěch.

„Šternberk je volejbalová bašta, tento sport zde má výborné zázemí, lidé mu rozumějí a mají ho rádi. O osud nejvyšší soutěže u nás nemám strach, vždyť mužská extraliga se hraje například v Benátkách nad Jizerou, špičkovou házenou mají třeba Hranice či Veselí nad Moravou,“ připomíná příklady úspěšných celků v menších městech Jiří Zemánek.

Volejbalistky Sokola Šternberk položily základ svého pozdějšího postupu do extraligy druhým místem v základní části první ligy, z níž tak postoupily do lepší skupiny bojující o účast v nejvyšší soutěži.

Tahounky: Mátlová s Nachmilnerovou

V nástavbě pak osmkrát v řadě nepoznaly hořkost porážky a dvě kola před koncem si prakticky zajistily vstupenku do extraligy. Nic už na tom nezměnila ani porážka 0:3 v Plzni. V posledním kole soutěže porazil Šternberk na domácí palubovce Opavu hladce 3:0 na sety.

Proti Opavě se ve šternberském dresu měly představit i všechny hráčky, které se zasloužily o největší úspěch tohoto sokolského oddílu.

„Lídry týmu byly Mátlová s Nachmilnerovou, které se už trvale prosadily i v extralize. Družstvo se dále opíralo o talentované Měrkovou, Honkovou, Janečkovou, Minařovou, Šenkovou a Obornou. Po zranění se u nás rozehrává zkušená Maslaňáková a podle potřeby tým doplňovaly úspěšné juniorky, například Korhoňová či Sochorcová. Kouče Miroslava Jehláře svými zkušenostmi podporoval a doplňoval dle svých časových možností hlavní olomoucký trenér Jiří Teplý,“ vyjmenoval stěžejní aktéry postupu Zemánek.

Spolupráce s Olomoucí nekončí

Přestože nyní budou Olomouc a Šternberk v extralize rivaly, vzájemná spolupráce obou oddílů nekončí.

„Tento projekt umožňuje Olomouci konkurovat některým bohatým klubům z okolí, s jejichž ekonomickým zázemím se zkrátka univerzitní oddíl nemůže měřit,“ ví Zemánek.

„Protože v olomouckých podmínkách nelze platit plně profesionální kádr, je potřeba postupně vychovávat pro potřeby extraligy mladé hráčky. Ty se mohou připravovat právě ve Šternberku. Podle tohoto modelu by jedno extraligové družstvo mělo bojovat o účast mezi domácí špičkou a druhé se pokusit nesestoupit,“ plánuje Zemánek.

Základ bude z mladých

Základ pomalu se již rodícího kádru extraligového Šternberka by měly tvořit mladé hráčky, které si postup do nejvyšší soutěže vybojovaly.

„K nim ale musíme získat i jednu či dvě zkušené volejbalistky, které hru družstva stmelí. Myslím si, že takto by mohl být tým i mezi elitou konkurenceschopný,“ tvrdí trenér Jiří Teplý.

„Holky už svou kvalitu prokázaly v těžké prvoligové nástavbě, když úspěšně zvládly třeba dvouhodinovou domácí bitvu s Plzní, která rozhodující měrou přispěla k postupu. Právě Plzeň spolu s Opavou to totiž s postupem myslely vážně a vítězství v soutěži je pro naše mladé hráčky v této konkurenci opravdu mimořádný úspěch,“ upozorňuje Teplý.

Společný projekt Olomouce a Šternberka bude i v nejbližší sezoně pokračovat také spoluprací v oblasti mládeže.

„Máme společné mládežnické centrum, které zahrnuje extraligu juniorek a extraligu a první ligu kadetek. Také tento systém by měl vést k tomu, že se budou objevovat a vychovávat talentované hráčky, které by se za několik let měly prosadit i v nejvyšší ženské soutěži,“ uzavřel Jiří Zemánek.