Starší žáci z Heyráku v celkovém hodnocení finále 50. ročníku Poháru rozhlasu předčili opavskou ZŠ Englišova a ZŠ U Stadionu z Chrudimi. Všechny tři zbylé kategorie opanovala pražská ZŠ Jeseniova.

Na olomouckém atletickém stadionu byly k vidění opravdu zajímavé výkony.

Jedním z klíčových článků olomouckého úspěchu byl Daniel Nevrla. Ten zažil perný den. Hned na úvod složil slib za všechny sportovce.

„Říkají o mě, že jsem prý řečník, tak mě nominovali. Bral jsem to trochu jako povinnost vůči ostatním. Ale ani jsem nebyl nervózní,“ vykládal mladý atlet.

„Už jsem se párkrát podobných akcí zúčastnil, takže jsem na to divadlo kolem zvyklý,“ usmíval se.

Neztratil se ani na dráze. Nejprve spolu se třemi parťáky Pallou, Raclavským a Horákem vyhrál štafetu na 4x60 metrů.

Ve vynikajícím čase 26,98 jen o dvě setiny zaostalo olomoucké kvarteto jen o dvě setiny za českým žákovským rekordem. Pak Nevrla ovládl v osobním rekordu 648 centimetrů skok do dálky.

„S tím jsem hodně spokojený. Zlepšil jsem se asi o 25 centimetrů. Na to, že jsem se dálce nijak zvlášť nevěnoval, to je slibné,“ řekl.

„Jsem rád, že jsem mohl našemu týmu pomoct. Dálka je slušně bodovaná a hned za mnou skončil Erik Raclavský, tak by to mohl být slušný základ,“ dodal Nevrla, který se ještě těšil na oblíbenou výšku, kde skončil za 178 centimetrů čtvrtý. „Spíš se cítím jako sprinter a výškař,“ doplnil.

„Teď už je ale dálkař,“ culil se olomoucký atletický trenér Libor Kalas nad povedeným vystoupením jednoho ze svých svěřenců.

„Výkonem v dálce 648 by se měl kvalifikovat i na mistrovství republiky dorostenců, přestože s nimi může závodit teprve první rok,“ dodal Kalas.

„Kromě atletiky hraje ještě basketbal, takže odraz má dobrý. Je to inteligentní kluk a slušný příslib.“

Zvládnout pubertu a pak makat

Na olomouckém stadionu padly i další skvělé výkony. Adéla Novotná z Jablonce šokovala žákovským rekordem na šedesátce i bronzovou medailistku z olympiády v Atlantě 1996 Šárku Kašpárkovou.

„Když v první chvíli zahlásili ten čas, tak mě napadlo, jestli není rozbitá časomíra. Výkon 7.50 je strašně kvalitní,“ uznale pokývala někdejší mistryně světa v trojskoku.

„Jsem ráda, že hlavně vydrželo počasí, protože ráno se tady trochu honily mraky. Jinak ale musí panovat spokojenost. Školní atletika je zjevně na dobré úrovni. Výkony tady byly opravdu kvalitní,“ krátce zhodnotila celé finále Kašpárková.

A všem zúčastněným atletickým talentům přidala zdánlivě prostou, ale cennou radu.

„Všem tady bych přála, aby zvládli pubertu, protože to jsou krizové roky. A pak aby si vybrali hlavně disciplínu, která je bude bavit. Dál už je to jen o tom makat a vydržet,“ řekla.

Vítězná družstva všech kategorií:

Mladší žáci:
ZŠ Jeseniova Praha
Mladší žákyně:
ZŠ Jeseniova Praha
Starší žáci:
ZŠ Heyrovského Olomouc
Starší žákyně:
ZŠ Jeseniova Praha