Předchozí
1 z 8
Další

WTT Feeder Olomouc (20. - 25. dubna)

WTT Feeder Olomouc, semifinále mužů - Robert Gardos (RAK.) - Cho Seungmin (KOR)WTT Feeder Olomouc, semifinále mužů - Robert Gardos (RAK.) - Cho Seungmin (KOR)Zdroj: Deník/David Kubatík

Světoznámý turnaj ve stolním tenise nazvaný WTT Feeder Olomouc se v roce 2024 dočká svého již dvanáctého pokračování. Hráči a hráčky z celého světa se v období mezi 20. a 25. dubnem sjedou do olomoucké haly Omega, aby se zde utkali o prize money ve výši 40 000 amerických dolarů.

Pořádání turnaje v minulých letech nezastavil ani covid. Nižší návštěvnost v hale samotné pak vykompenzovaly počty sledujících internetových přenosů. Například v roce 2022 sledovaly jubilejní desátý ročník touto cestou stovky milionů fanoušků zejména z asijských zemí. „Za těch deset let to mohlo být více než miliarda diváků, což je opravdu neuvěřitelné číslo,“ říkal tehdy ředitel turnaje Nikolas Endal.

WTT Feeder Olomouc, semifinále mužů - Robert Gardos (RAK.) - Cho Seungmin (KOR)
FOTO: Desátý ročník Czech Open ve stolním tenise ovlivnil covid

Obhajovat titul z minulého roku bude v mužském singlu Dán Anders Lind, všechny ostatní kategorie ovládli, jak už je zvykem, reprezentanti a reprezentantky Číny.

Ecce Homo (31. května – 2. června)

42. ročník Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu Ecce Homo Šternberk.42. ročník Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu Ecce Homo Šternberk.Zdroj: Deník/Jan Pořízek

Tradiční závod do vrchu na legendární šternberské trati se i letos pojede v tradičním termínu, tedy na přelomu května a června.

Zatím poslední, 42. ročník závodu mistrovství Evropy opět ovládl italský fenomén Christian Merli, domácí Petr Trnka skončil na druhém místě absolutně, třetí místo si odvezl Iraola ze Španělska.

42. ročník Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu Ecce Homo Šternberk.
Ecce Homo OBRAZEM: šestý triumf italského démona i problémy na trati

Letos to bude již 119 let od konání prvního závodu na ikonické trati, jeho součástí je tradičně i bohatý kulturní program na šternberském náměstí.

Zdroj: Deník/Jan Pořízek

UniCredit Czech Open (začátek června)

Závěrečný den UniCredit Czech Open 2023 v Prostějově. Dalibor SvrčinaZávěrečný den UniCredit Czech Open 2023 v Prostějově. Dalibor SvrčinaZdroj: Deník/Ivan Němeček

Oficiální termín antukového challengeru v Prostějově sice ještě znám není, dvorce TK Agrofert však v minulém roce hostily už 30. ročník nejtradičnějšího tenisového turnaje v Česku.

„Na třicet nebo více ročníků se v historii dostal pouze sedm turnajů. Když si vezmete, že takových akcí jsou po světě tisíce, dostali jsme se opravdu hodně daleko,“ pochvaloval si šéf prostějovského tenisu Miroslav Černošek.

Závěrečný den UniCredit Czech Open 2023 v Prostějově. Exhibice Tomáš Berdych - Jakub Menšík
VIDEO: Výhru Berdycha nad Menšíkem v Prostějově sledoval i Lendl

V roce 2023 se z triumfu radoval Dalibor Svrčina, který ve finále zdolal Tomáše Macháče. Ještě předtím byla k vidění také exhibice Tomáše Berdycha s Jakubem Menšíkem.

Zdroj: Deník/Ivan Němeček

„Máme velkou radost, že se dařilo českým hráčům. Nejen těm, kteří to dotáhli až do finále. Důležité body před rodiči a kamarády získali mladí kluci, to nás těší. Je to jeden z hlavních důvodů, proč turnaj pořádáme,“ uvedla ředitelka UniCredit Czech Open Petra Černošková.

RunCzech Mattoni 1/2Maraton Olomouc (15. června)

Start a cíl Mattoni 1/2Maratonu Olomouc. Petr PechekStart a cíl Mattoni 1/2Maratonu Olomouc. Petr PechekZdroj: Deník/Ivan Němeček

Tisícovky běžců včetně evropské elity se tradičně v půlce června sejdou v Olomouci, aby hanáckou metropoli na jeden den zcela pohltil půlmaratonský svátek.

Start olomouckého půlmaratonu 17. června 2023
Olomoucký půlmaraton: start nadvakrát, mohutný finiš. Podívejte se do cíle

„Za roky pořádání závodu víme, jak důležitý je pro zdravý životní styl i naši propagaci. Městu jeho konání přináší výhody v podobě tisíců návštěvníků, kteří zde stráví volný čas i jako turisté a navíc velmi dobře funguje jako osvěta běhu," uvedl loni primátor města Miroslav Žbánek.

Loňský 13. ročník ovládl Němec Sebastian Hendel, který 21 kilometrů zvládl v čase 1:03:55. Nejrychlejším Čechem byl Patrik Vebr (1:08:17). „Závod jsem si hodně protrpěl. Atmosféra v Olomouci je ale skvělá. Podvečerní závody mají svoje kouzlo. Trať je moc hezká. Olomouc je známá horkem, dnes počasí bylo skvělé,“ pochvaloval si Vebr v cíli.

Mezi ženami triumfovala Belgičanka Hanne Verbruggenová (1:12:44) před českou běžkyní Terezou Hrochovou, která trať zvládla v čase 1:12:44.

Zdroj: Deník/Ivan Němeček

Jaký bude letošní závod?

Závod míru a Czech Tour (30. května – 2. června, 25. července – 28. července)

Chris Froome. Cyklistická Czech Tour 2023, start 2. etapy v Olomouci.Chris Froome. Cyklistická Czech Tour 2023, start 2. etapy v Olomouci.Zdroj: Petr Pelíšek

Cyklistický svátek v Olomouckém kraji vypukne především 25. července, kdy odstartuje největší tuzemský etapový závod Czech Tour. Závod míru do 23 let se pojede jako předehra o dva měsíce dříve, od 30. května do 2. června.

Chris Froome. Cyklistická Czech Tour 2023, start 2. etapy v Olomouci.
Chris Froome byl v Olomouci na roztrhání. Czech Tour vyrazila z náměstí do hor

„Najít termíny nebylo úplně snadné, v roce 2024 se konají olympijské hry v Paříži. Ale jsem přesvědčený, že se nám podařilo zajistit vhodná data a že přitáhneme opět špičkové jezdce i týmy. Chystáme skvělé novinky, budeme je postupně odtajňovat," řekl ředitel obou závodů Leopold König.

Loni zpestřila Czech Tour účast světové superstar Chrise Frooma a na startu se objevily i tři formace z World Tour, je tedy rozhodně na co navazovat.

Zdroj: Deník/Ivan Němeček

CSI Olomouc (20. - 23. července)

Světový pohár v parkurovém skákání Banka CREDITAS CSI2*-W Olomouc. Čtvrteční denSvětový pohár v parkurovém skákání Banka CREDITAS CSI2*-W Olomouc. Čtvrteční denZdroj: Marie Nezbedová

I letos se v olomouckém Equine Sport Center uskuteční další závody v parkurovém skákání CSI2*-W Olomouc, jejichž vrcholem je tradiční Grand Prix Olomouce. Do hanácké metropole se v termínu mezi 20. a 23. červnem jezdci sjedou na již jedenáctý ročník.

V minulém jubilejním ročníku byla nakonec nejlepší Češka a olomoucká rodačka Sára Vingrálková s koněm Comme-Laude následovaná Maďarem Zoltánem Czékusem a dalšími svými krajany, jako jsou Marek Klus, Miloslav Příhoda mladší a Aleš Opatrný.

Vítězka Grand Prix Olomouce 2023 Sára Vingrálková
Radost pro Olomouc. Grand Prix patřila domácí Vingrálkové

„Bydlím v Olomouci, narodila jsem se tady, o to víc je to pro mě speciální. Jsem strašně ráda, že se mi to podařilo právě tady,“ usmívala se Vingrálková, která stejně jako celý český tým myslela na olympijské hry v Paříži, kam se však Češi nenominovali. Olomoucký podnik by tak i letos měl být jedním z vrcholů sezony.

Zajímavost: Mistrovství světa v rýžování zlata (19. - 24. srpna)

Státní podnik DIAMO provádí v prostoru zlatohorských ložisek geologický průzkum, 17. ledna 2023, Zlaté Hory (Jesenicko).Státní podnik DIAMO prováděl v prostoru zlatohorských ložisek geologický průzkum, 17. ledna 2023, Zlaté Hory (Jesenicko).Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Kde jinde než ve Zlatých horách by se měl uskutečnit šampionát pro ostřílené i amatérské zlatokopy? Soutěž se uskuteční v Údolí ztracených štol v prostoru Zlatokopeckého skanzenu. Její tradice trvá 30 let, každý rok se koná boj o putovní Zlatou pánev. Letos však půjde o mistrovství světa!

Přerov nebude pořádat ME v autokrosu

Mistrovství Evropy v autokrosu 2023 v Přerovské rokli. Vincent MercierMistrovství Evropy v autokrosu 2023 v Přerovské rokli. Vincent MercierZdroj: Deník/Jan Pořízek

Je hodnocen jako jeden z nejlepších závodů seriálu, pořadatelé tradičně přichystají divákům velkou parádu – loni dechberoucí leteckou show vítěze Red Bull Air Race, exhibiční jízdu českých celebrit, několik koncertů, závodní účast světové hvězdy rally či jediného českého pilota závodu Formule 1.

Přesto se v roce 2024 mistrovství Evropy v autokrosu v Přerovské rokli nepojede! Proč?

Mistrovství Evropy v autokrosu 2023 v Přerovské rokli.
OBRAZEM: Hvězdné ME v autokrosu bouře nezastavila. Nikodém slaví hattrick

„Zatímco před rokem bylo zájemců o pořadatelství mistrovství Evropy přesně deset, což je kapacita kalendáře šampionátu, pro letošní rok přibyl vracející se maďarský Niyrád. V rámci schválených předpisů FIA Komise Off-road se tak vyřazuje závod ze země, která má v kalendáři dva podniky,“ píše web Autokrosar.cz.

Zdroj: David Klein

Existuje předem stanovená rotace, podle které v roce 2022 vypadl z šampionátu německý závod. Následovat má Česko a poté Francie. Před Přerovem tak pro rok 2024 dostala přednost Nová Paka.

„Jedná se tedy o očekávanou věc, věděli jsme, že to přijde. Dohodli jsme se, že Evropa se příští rok pojede v Nové Pace, naší ambicí je pak určitě se do kalendáře vrátit,“ vysvětlil Jakub Vymazal, předseda přerovského autoklubu.

Údolí mamutů nepřijde o druhou tradiční autokrosovou akci, kterou bude ve dnech 23. - 25. srpna republikový šampionát, který letos obohatí i závod FIA Central European Zone, tedy seriál zóny střední Evropy.

„Zaměříme se na další vyšperkování organizace a posunutí na vyšší level. Do mistrovství Evropy se budeme opět hlásit v roce 2025. Ale ani v sezoně 2024 naši příznivci nepřijdou o mezinárodní autokros. Věříme, že i středoevropský podnik bude divácky velmi zajímavý a těšíme se na hojnou účast,“ řekl Jakub Vymazal serveru Autokrosar.cz.

Zdroj: David Klein