Svou premiéru v terénu absolvoval o víkendu i pilot Buggyry a Mistr Evropy v závodech tahačů David Vršecký, který se na svůj první Dakar vydává coby kopilot Spáčilovy ostré Tatry.

Tým zkoušel nový speciál Tatra 815 4X4 Dakar. Pro srovnání přivezl tým do Senice i kompletně repasovaný Liaz, se kterým Marek Spáčil absolvoval Dakar 2009.

Nová Tatra v průběhu celého víkendu najezdila v ostrém tempu více než tisíc kilometrů. Kromě několika drobností jezdil kamion v náročném terénu prakticky bez přerušení.

Jedenáctinásobný účastník dakarské rallye Marek Spáčil si výsledky testů pochvaloval.

„Od předchozího Dakaru jsme ušli velký kus cesty a výsledek mnohaměsíční práce celého týmu se prohání po testovacím polygonu. Ještě musíme doladit pár věcí, ale ostatně právě proto testujeme.“

Cíle pro letošní ročník majitel stáje zatím nestanovil. „Do Dakaru je ještě dlouhá cesta. Pro nás je důležité, že naše nové auto jezdí prakticky celý víkend bez výraznějších technických problémů,“ poznamenal Spáčil.

Ještě před Dakarem bude auto testováno v afrických podmínkách.

„Jsme si vědomi toho, že doma nemůžeme nasimulovat podmínky, jaké nás čekají na Dakaru. Právě proto jsme se rozhodli spojit testování v Tunisu s účastí na ElChott rallye, která se jede od 30. října.do 13. listopadu,“ vysvětloval Spáčil.

Do Tunisu vyrazí Marek Spáčil s posádkou v pozměněném složení.

„Účast Davida Vršeckého, kterého většina fandů motorsportu zná coby mistra Evropy v závodech tahačů, představuje důkaz toho, že Czech Dakar Team dokáže spolupracovat s prvotřídním okruhovým týmem. Spolupráce na technické úrovni probíhá již nějaký čas, třeba schopnosti Buggyry při optimálním nastavení motoru jsou nezpochybnitelné. Nicméně účast Davida přímo v závodní posádce posunuje tuto spolupráci o další krok dál. Jakkoliv jsou světy okruhového a cross-country závodění vzdálené, tak se pořád jedná o kamiony a některé principy jsou platné všeobecně. Dosavadní spolupráci s Buggyrou hodnotím velmi pozitivně,“ uvedl Spáčil.

Čtyřiatřicetiletý David Vršecký považuje dakarský závod za skvělou příležitost.

„Dakar se jede z pohledu okruhového závodění v hluchém období a je to tudíž skvělá příležitost, jak dělat i v zimě to, co máme všichni tak rádi, tedy závodit,“ vysvětloval trucker.

Účast na Rallye Dakar již několik let zvažoval.

„Nechtěli jsme to uspěchat, ten závod je extrémní a vzbuzuje respekt. Díky projektu s Czech Dakar Teamem se však letos na Dakar konečně podívám a moc se na to těším,“ přiznal.

Na okruzích představuje Vršecký absolutní světovou špičku, jak tedy vůbec vyznívá srovnání okruhového speciálu s tím určeným do terénu?

„Logicky se jedná o zcela jiné disciplíny. Jiný je samozřejmě povrch, technika, vzdálenost, jedná se opravdu o dva světy, které však přesto leccos spojuje,“ porovnával Vršecký.

Od prvních metrů se Vršecký snažil maximálně koncentrovat na jízdu ve voze zcela odlišné konstrukce.

„Na okruzích můžeme jezdit maximálně 160 kilmetrů v hodině. Na Dakaru sice mohou kamiony jezdit jen 150, ale srovnání rychlosti je opravdu jen relativní. Tatra toho vydrží opravdu hodně a chvíli mi trvalo, než jsem si na divokou jízdu plnou skoků letů a dopadů zvykl. Ono si na to asi nejde úplně zvyknout, je to spíše o tom vybudovat si návyky a být schopen poznat co všechno auto dokáže,“ poznamenal Vršecký.

Zároveň přiznal, že už se nemůže dočkat prvního závodu: „Zatím jsem nadšený a už se těším na první ostré kilometry v tuniské poušti,“ dodal.

Výsledek prvního testu vzbuzuje optimismus, testovací program však pokračuje podle plánu. Tatra, kterou bude na Rallye Dakar 2011 pilotovat Martin Kolomý, se ve čtvrtek vydává do Tunisu na svůj první ostrý start, který se odehraje v rámci ElChott rallye.

Posádka ve složení Marek Spáčil, David Vršecký a Emil Baumgartner jede do horkých tuniských písků otestovat chování vozu v podmínkách podobných těm, které lze očekávat v Jižní Americe.

V mezidobí se bude v bruntálských dílnách Martina Kolomého intenzivně pracovat na sesterské Tatře připravované pro Marka Spáčila. Czech Dakar Team tak čeká paralelní testování hned na dvou kontinentech.