Dařilo se kanoistovi Ondřeji Rolencovi. Ten si veze tři medaile ze závěrečných Světových pohárů ve sjezdu na divoké vodě. Na trati mistrovství světa 2014 v italské Valtellině vybojoval stříbro 
v dlouhém sjezdu na singlkánoi a další dva cenné kovy přidal s Danielem Suchánkem v závodech deblkanoistů.

Nejprve Rolenc se Suchánkem dojeli druzí v sobotním finále na sprintové trati 
a v neděli se umístili na třetím místě v dlouhém sjezdu. Daniel Suchánek pro závody 
v Itálii na poslední chvíli nahradil v lodi Jana Šťastného a i této nové posádce se velmi dařilo.

Úspěchy Rolence se Suchánkem byly jedinými medailovými umístěními českých reprezentantů na závěrečných světových pohárech této sezony. Velmi blízko byl 
k bronzu ještě kajakář Tomáš Slovák ve sprintu, kde mu medaile unikla o pouhých 0,07 sekund a Slovák obsadil stejně jako na mistrovství světa před dvěma týdny čtvrté místo.

Druhé umístění hned pod stupni vítězů s minimálním odstupem na bronz vyjela deblová posádka Michal Cuc – Jan Zdráhal, která na pódiové umístění ztratila 0,17 s.

„Ve Valtellině je podle mého názoru jedna z nejnáročnějších sprintových tratí na světě. Je hrozně těžké to tady projet bez chyby, zvolit správnou stopu a tu trefit," popsal trať příštího mistrovství světa Slovák.

Kajakář Slovák na medaili nedosáhl ani v dlouhém sjezdu, kde dojel pátý, a tentokrát mu k medaili chyběly čtyři sekundy.

Italští organizátoři zkrátili trať klasického závodu o nejnáročnější první polovinu 
a startovalo se tak až na trati sprintu. Nejlepší kajakář tak na dlouhé trati dosáhl času pod devět minut.

„Dlouhý závod tentokrát moc dlouhý nebyl. Po sprintové trati následovaly ještě docela náročné dvě minuty pádlování a jednoduchá druhá polovina. Nahoře tak šlo o to sjet to v ideální stopě a pošetřit síly na závěr, kde se rozhodovalo o výsledcích," upozornil na specifika tratě Slovák.

Na mistrovství světa však trať bude výrazně delší a bude se shodovat s délkou mistrovství Evropy v roce 2009. Český tým proto v Itálii trénoval 
i horní úsek a světové poháry bral jako přípravu na vrchol příští sezony. Mistrovství světa by se ve Valtellině mělo uskutečnit v červnu 2014.

Autor: David Knebel