Překvapení turnaje Pavel Širůček nejprve ve Sportovní hale UP vyřadil Ukrajince Oleksandra Diducha, poté si v pěti setech poradil i s Rusem Alexejem Livencovem, turnajovou osmičkou. Postup do třetího kola je pro Širůčka největším úspěchem na turnajích World Tour.

„Taktika byla naprosto klíčová, protože Livencov má například skvělý příjem z bekhendu. Ten jsem mu částečně eliminoval, ale pak si na mé podání zvykl, takže jsem se snažil nekazit první balon a hrát maximum míčů přes forhend. Vyšlo to a já jsem maximálně spokojen. Je to můj nejlepší výsledek na takovémto turnaji a navíc v domácím prostředí," uvedl Širůček na webu ping-pong.cz.

V sobotním zápase třetího kola mužské dvouhry se Širůček představí od 14.45 proti Liamu Pitchfordovi z Velké Británie.

Už v prvním kole vypadla česká mužská jednička Dmitrij Prokopcov. V duelu se Zoltem Petem sice vyhrál úvodní dva sety, jenže srbský soupeř postupně hru vyrovnal a po sedmisetovém dramatu nakonec postoupil.

„Je to velké zklamání, rozhodně jsem nečekal, že turnaj opustím tak rychle. Připravoval jsem se na tuto akci celé léto, a teď tohle. Normálně bych s ním prohrát neměl, ale tentokrát jsem si nepohlídal koncovky setů. Prohrál jsem si to vlastně sám, což pochopitelně mrzí dvojnásob," řekl desátý nasazený Prokopcov.

Skvěle rozehraný zápas druhého kola měla loňská semifinalistka Iveta Vacenovská. Proti Japonce Shiho Onoové vedla 3:1 na sety a 5:0, pak však ztratila půdu pod nohama a zápas v sedmi setech prohrála.

„Výsledek je pro mne obrovským zklamáním. Jasně jsem soupeřku přehrávala vůbec jsem neměla dopustit sedmisetovou bitvu. V šestém setu jsem ale hrála špatně takticky a prohrála si tak zápas prakticky sama," řekla zklamná Iveta Vacenovská.

Czech Open se v olomoucké sportovní hale hraje celý víkend. Finálové zápasy ženské a mužské dvouhry jsou na programu v neděli od 15.30.

Czech Open 2013

Dvouhra žen, 2. kolo: Katoová (Jap.) – Matelová (ČR) 4:1 (11,11,–8,5,3), Onoová (Jap.) – Vacenovská (ČR) 4:3 (-9,9,–9,–9,8,9,2).

Dvouhra mužů, 2. kolo: Širůček (ČR) – Liventsov (Rus.) 4:1 (12,–5,6,9,8).