Jak jinak by se dal Hájek nazvat než skokan roku. V lednu tohoto roku byl vinou předešlých zranění ve světovém žebříčku evidován na 474. pozici a teď klepe na dveře světové stovky. Již podruhé ve své kariéře.

Z kraje sezony se musel probíjet kvalifikacemi na antukových challengerech, aby se dostal zpátky na pozice, kam patří. A uplynulý týden mohl startovat v hlavní soutěži na turnaji kategorie ATP ve Vídni. První kolo mu přisoudilo Itala Andrease Seppiho, dvaapadesátého hráče světa.

„Los byl přijatelný, Seppi není momentálně v největší formě. Na to, že jsem asi dva roky nehrál na tvrdém povrchu, jsem ten zápas zvládl na výbornou,“ řekl pro Olomoucký deník Hájek po vítězství nad Italem v poměru 2:1 na sety.

Ve druhém kole se ale šestadvacetiletému tenistovi postavil do cesty patnáctý hráč světa a obhájce vídeňského finále z loňského roku Francouz Gael Monfils. V utkání mohl Hájek jen překvapit, a když první set prohrál za šestnáct minut 1:6, na velké drama to nevypadalo.

„V prvním setu mě trochu svazovala nervozita, v hale bylo asi šest tisíc diváků,“ přiznal Hájek, který do druhého setu vlétl jako uragán.

„Po prvním setu jsem se otrkal a sžil se s kurtem. Musel jsem změnit taktiku, protože zezadu jsem se moc necítil. Začal jsem chodit víc dopředu a víc jsem ho tlačil. Hrál jsem opravdu dobře a moc jsem si to užil,“ prohlásil olomoucký tenista.

Stačilo pár vteřin bez koncentrace

Stejně rychle jak první set ztratil, tak druhý set získal 6:2 a utkání šlo do rozhodujícího setu. Ten nabídl fantastické momenty na obou stranách a oba tenisté si drželi podání až do stavu 5:4 pro Francouze. Hájek v té chvíli neudržel nervy na uzdě a podání i celý zápas ztratil.

„Koncovku jsem trošičku nezvládl. Udělal jsem dvě nevynucené chyby a to hráč typu Monfilse trestá. Na pár vteřin jsem asi ztratil koncentraci a myslel jsem, že to už bude 5:5,“ přiznal Hájek.

Po výborném výkonu tak Hájek podlehl Monfilsovi 1:6, 6:2, 4:6.

„Myslím, že když takových zápasů bodu hrát víc, tak jsem schopný tyto hráče porážet,“ věří si český tenista, který se z Vídně rovnou přesunul na turnaj do švýcarské Basileje.

Skok vzhůru o 370 míst

Na podzim roku 2006 byl Hájek na 71. místě světového žebříčku, ale poté přišel dlouhý a strmý pád. Až nyní po třech letech je blízko svému osobnímu maximu.

Během letošní sezony, kterou prakticky celou strávil na antukových challengerech, posbíral tři turnajové tituly a poskočil o neuvěřitelných 370 míst.

„Asi skokan roku budu, protože takový posun zřejmě nikdo jiný neudělal,“ směje se. „Já jsem měl hlavní cíl dostat se do Austrálie na hlavní soutěž Australian Open a myslím, že teď by se mi to už mělo podařit,“ předpovídá.

Snad se tam nebudu muset potřetí drápat

Hájek je po turnaji v Basileji přihlášený ještě na turnaj kategorie Masters v Paříži a na challenger v Bratislavě. Začátkem prosince jej navíc bude čekat velký sporotvní zážitek v podobě finále Davis Cupu.

„Ještě ale uvidím, jak se budu cítit. Únava se dostavuje. Možná si po Basileji dám delší volno a připravím se na antuce na finále Davis Cupu.“

Pro tenistu, kterého často trápily nejrůznější zdravotní komplikace, by mohla být příští sezona tou životní. Postavení ve světové stovce mu zajistí hrát velké turnaje hned z kraje roku.

„Já jenom věřím, že se v té stovce pár let udržím a že se tam nebudu muset potřetí drápat,“ dodává český reprezentant.

Miroslav Mazal