Vítěz Světového poháru i Turné čtyř můstků z roku 2006 uspořádá v Jeseníkách ve skiresortu Dolní Morava charitativní otevřený závod ve skoku na lyžích Open World Cup, ve kterém se s hvězdami tohoto sportu mohou poměřit i rekreační lyžaři.

Hlavní organizátor akce je LucyTeam, který již tři roky hromadí prostřednictvím sportovců finanční prostředky na nákup inkubátoru.

Patronem tohoto občanského sdružení je právě jeden z nejlepších skokanů české historie Jakub Janda, který před letošní sezonou vyhlásil, že se chystá svoji kariéru uzavřít.

„Jakub je tvář, která se našich akcí aktivně účastní. Jeho rozlučku s ním plánujeme uspořádat už několik let," říká předseda LucyTeamu Vlastimil Blaťák.

Pětatřicetiletý český reprezentant se s kariérou oficiálně rozloučí o víkendu 29. – 30. března 2014 v Dolní Moravě.

V jednom z nejlepších českých lyžařských areálů bude k účelům závodu na sjezdovce postaven sněhový můstek s konstrukčním bodem 10 metrů.

„Na takovém můstku skočí každý, kdo umí alespoň elementárně lyžovat. Amatérským lyžařům a fanouškům umožníme si poprvé zazávodit se světovou špičkou," láká na unikátní akci jeden z hlavních organizátorů.

S Polákem dorazí i tisíce fanoušků

Zatím se žádný ze skokanů s kariérou neloučil podobným způsobem.

„Ze skokanských celebrit máme potvrzeného Janneho Ahonena, který dorazí i se synem, a můžeme počítat i s Adamem Malyszem," říká Vlastimil Blaťák.

Kromě Fina s Polákem, kterého by kousek za hranice mohly přijet podpořit až tisíce polských fanoušků, do Dolní Moravy zavítá i letec Robert Kranjec ze Slovinska nebo český veterán Jiří Parma.

Orel Eddie nakonec nepřiletí

Chybět by neměla ani kompletní česká skokanská špička v čele s Janem Maturou, Romanem Koudelkou, Antonínem Hájkem nebo Jakubem Hlavou.

„Další jména budou naskakovat během nejbližších dní," konstatuje předseda LucyTeamu s tím, že by mohla dorazit i legenda světového skoku Matti Nykänen.

„Zásadně s tím souhlasí, ale jednáme o podmínkách, protože Matti nás asi něco málo bude stát," prozrazuje Vlastimil Blaťák, který se ucházel i o legendárního britského skokana Michaela Edwardse, jehož celý svět zná pod přezdívkou Orel Eddie.

„Měl dělat předskokana na Turné čtyř můstků, ale nakonec ho dělat nebude, protože mu federace zakázala start z důvodu, že by si ublížil. To nám komplikuje vyjednávací pozici," řekl.

Dva tisíce skokanů

V nejbližších týdnech budou nejen v Jeseníkách probíhat kvalifikační závody, ze kterých budou účastníci postupovat do Grand finále, které se uskuteční 30. března v Dolní Moravě.

Cena registrace, ze které část poputuje na nákup inkubátoru, je 600 korun.

Pořadatelé počítají, že by se velkého finále měly zúčastnit dvě tisícovky skokanů. Registrace jsou možné na internetových stránkách www.openworldcup.cz.

První kvalifikace na Open World Cup se odehraje 1. března na Kraličáku, tedy v areálu v Hynčicích pod Sušinou a Stříbrnicích. Soutěžit se bude o hodnotné ceny, všichni soutěžící postupují do finále na Dolní Moravě.

„Smyslem akce je z výtěžku zakoupit inkubátor pro nemocnici," uvedl Vlastimil Blaťák.

Jediné hory bez můstku

Dalším z cílů unikátní akce je podpora rozvoje skokanského sportu v daném regionu. Rodák z Čeladné se bude s kariérou loučit paradoxně v jediných českých horách, které nemají skokanský můstek.

„Je pro nás velká čest, že se povedlo akci získat právě do Jeseníků. Dolní Morava patří mezi to nejlepší, co naše destinace může nejen lyžařům nabídnout," prohlásil Jan Závěšický, ředitel organizace Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu.

„Kromě zviditelnění celé destinace věříme, že tato akce bude signálem k tomu, aby lidé lyžovali v Česku, protože české hory mají co nabídnout," doplnil.

„Dolní Morava patří mezi top střediska nejen v rámci Jeseníků, ale i celé České republiky. Věřím, že budeme důstojným a reprezentativním místem pro konání tohoto závodu. Návštěvníkům nabídneme spoustu zážitků," slibuje Martin Palán, obchodní ředitel skiresortu Dolní Morava.

Skokanské závody mají pokračovat

Rozlučka s kariérou Jakuba Jandy by neměla být poslední skokanskou akcí v Jeseníkách. Organizátoři počítají s pořádáním otevřených závodů i do dalších let.

„Je to věc, která může rozpohybovat zájem o tento sport," říká Vlastimil Blaťák, který je velkým fanouškem skoku na lyžích.

„Nevidím důvod, proč bychom skoky nemohli zpopularizovat, aby se otevřely masám. Uvidíme, třeba se jednou skokanského můstku dočkáme i v Jeseníkách," dodal na závěr.