„Akce každoročně naláká větší počet hráčů i diváků. Jsme rádi, že zájem o šachy roste také u školáků a mládeže,“ řekl ředitel festivalu Jaroslav Fuksík. Olomoucké šachové léto 2007 probíhá v hanácké metropoli až do 9. srpna.

Třináctiletý šachista: S velmistrem si tykám


S velmistrem Sergejem Movsesjanem si včera na olomouckém Horním náměstí zahrál také třináctiletý Vojtěch Plát z Prostějova. Úspěšný školák se v těchto dnech zúčastní také festivalu Olomoucké šachové léto.

Šachy se Vojtěch Plát naučil hrát díky svému dědečkovi. „Byl úplně první, od koho jsem se učil. Později jsem začal chodit do šachového kroužku. Hraju už od sedmi let, pořád někde cestuju po turnajích a přeborech. S dědou už moc nehraju, protože často prohrává. Šachy trénuju tři až čtyři hodiny denně na počítači. Mám spoustu cd disků se softwarem, musím se pořád udržovat a zlepšovat,“ řekl školák, který je šestinásobným mistrem České republiky.

S velmistrem Sergejem Movsesjanem, který je nejlepším hráčem Slovenské republiky a čtyřicátým na světovém žebříčku, se včera nesetkal poprvé. „Známe se z turnajů. Vidíme se poměrně často, už si s ním tykám. Je skvělý šachista, nebojí se žádného soupeře. Mám se od něj co naučit, budu moc šťastný, když zvládnu aspoň remízu,“ přiznal Vojtěch. Štěstí ve hře bude pokoušet i v dalších dnech na Olomouckém šachovém létě, zúčastní se ho už potřetí.