Na startu bude 176 závodníků v mužské kategorii Elite a na trať se vydají i čtyři desítky cyklistek v čele s Martinou Sáblíkovou, která kromě rychlobruslení vládne i domácí ženské cyklistice.

„Už při čtvrteční časovce, která se jela ve čtvrtek v Šumperku, jsme byli příjemně překvapeni velkým diváckým zájmem. A to byla pouze taková předzvěst nedělního závodu,“ říká ředitel závodu Jaroslav Vašíček z TTV Sport Group, která domácí šampionát pořádá ve spolupráci s Českým svazem cyklistiky.

Muži na Svatém Kopečku odstartují v 11 hodin a vydají se na 184,5 km dlouhou trať složenou ze sedmnácti jedenáctikilo­metrových okruhů. Ženy vyrazí na 108kilometrovou trať o deset minut později a bude je čekat deset okruhů.

„Je to jedno z nejnáročnějších republikových mistrovství, která se za posledních deset let uskutečnila. Na trati není ani kilometr na odpočinek a výhodou je, že trať je na velmi malém prostoru, což je výhoda pro diváky,“ říká Vašíček.

Trať ze Svatého Kopečku povede do Lošova, pak do Velké Bystřice a přes Bukovany a Droždín zpět na Svatý Kopeček.

Atraktivní stoupák v Lošově

Atraktivním místem závodu bude stoupání po Fialové stezce v Lošově.

„Jde o dvousetmetrový kostkový úsek, který má čtrnáct procent stoupání a šířku dva metry šedesát,“ prozrazuje Vašíček s tím, že by se měl závod podobat jarním klasikám, které se jezdí například v Belgii.

V Lošově zároveň očekává fanoušky olomouckého jezdce Aloise Kaňkovského.

„Je to show pro diváky, já věřím, že tam bude výborná atmosféra. V tom místě má mít Pepa Kaňkovský a jeho klan asi 250 lidí, kteří budou Lojzu Kaňkovského tlačit až do cíle,“ prozrazuje Vašíček.

Cyklisté si trať závodu projížděli několik dní dopředu, což dříve nebývalo zbykem.

„Nejlepší závodníci tady byli trénovat a z trati jsou nadšení,“ prozradil ředitel závodu.

Blesk ze Žiliny

Jaká jména se tedy zařadí na start závodu?

Kromě zmiňované Sáblíkové, která ve čtvrtek obhájila republikový titul z časovky, a domácího Kaňkovského se představí největší hvězda pelotonu – Slovák Peter Sagan.

Blesk ze Žiliny, jenž zvítězil minulý týden ve dvou etapách prestižního závodu Okolo Švýcarska, patří v letošní sezoně mezi největší cyklistická zjevení a fanoušci se tak mají na co těšit.

„Peter bude určitě patřit k největším favoritům. Z českých jezdců je mým tajným tipem na vítěze obhájce titulu Petr Benčík,“ prozradil Vašíček.

Dalším kandidátem na titul by mohl být mistr světa v cyklokrosu Zdeněk Štybar, který svoji formu prokázal i v časovce, ve které dojel mezi specialisty na výborném šestém místě.

Čeká se 10 tisíc lidí

Organizátoři počítají s mimořádným zájmem diváků.

„Zatím jsem se nesetkal s takovým ohlasem. Očekáváme deset tisíc diváků,“ hlásí Vašíček.

„Fanklub Martiny Sáblíkové má zamluvený autobus,“ poznamenal trenér rychlobruslařky a cyklistky v jedné osobě Petr Novák.

Nebudou chybět ani fanoušci Zdeňka Štybara a dalších cyklistických es.