Pootevřít dveře na světový šampionát do Dánska pomáhá českému reprezentačnímu výběru i olomoucký sportovní psycholog Michal Šafář, který je známý svojí úspěšnou spoluprací s nejlepší českou tenistkou Petrou Kvitovou.

Ve středu tak házenkářky 
v rámci přípravného kempu absolvovaly s odborníkem na duše sportovců první sezení.

„Bylo to super, zamyslely jsme se nad tím, co je naším mottem a o co celému týmu jde. Každá hráčka má své osobní cíle, ale nám šlo o to, najít cíl společný," vyprávěla brankářka Barbora Raníková, která se známým hanáckým psychologem spolupracovala už za časů svého působení v Olomouci.

„S psychologem jsme vymýšlely motto, ale zatím si to máme nechat projít hlavou 
a ve čtvrtek tomu dáme oficiální podobu. Teď jsme ve fázi přemýšlení," vyprávěla pobaveně reprezentační spojka Michaela Hrbková.

Strašně fajn člověk

Michal Šafář pomohl letos Petře Kvitové k triumfu ve Wimbledonu, i proto házenkářky vědí, že jsou v nejlepších rukou.

„Bereme to velmi pozitivně, je to strašně fajn člověk a opravdu je vidět, že tomu hodně rozumí," pochvalovala si příjemné setkání brankářka francouzského Cannes Raníková.

Sportovní psycholog házenkářkám mimo jiné zvyšoval sebevědomí před pátečním startem první fáze kvalifikace.

„Chce nás naladit na to, abychom si věřily, pracovaly jako tým a aby se nám podařilo splnit si cíle v podobě postupu na další mistrovství," říká Hrbková, bývalá spoluhráčka Raníkové z Olomouce a současná opora Lokomotivy Záhřeb.

„Po posledním nezdaru s Polskem jsme všechny nabuzeny na to, znovu něco dokázat. Aby si někdo nemyslel, že jsme se na ta dvě předešlá mistrovství dostaly omylem," dodává odhodlaně odchovankyně Zory.

Házená není všechno

Český tým předkvalifikační boje zahájí v pátek v podvečer soubojem s outsiderem 
z Ázerbájdžánu, v neděli dopoledne pak změří síly 
s o mnoho nebezpečnější Litvou.

Pouze vítěz olomouckého turnaje si zajistí postup do play-off.

„Tým ze zdravotního pohledu není v úplně ideální konstelaci," konstatoval na středečním srazu s novináři trenér Jan Bašný.

„Doufám, že věci dáme dohromady, abychom mohli kvalifikaci úspěšně hrát, ale i vyhrát, říká reprezentační kouč, který musí řešit několik absencí.

Stále nemůže hrát Iveta Luzumová, která doléčuje zraněné koleno, a kvůli mateřství v pátek oznámila přerušení kariéry Romana Chrenková.

„To je život. Na druhou stranu jsou to holky, které mají v životě i jiné poslání. Házená není všechno," dodal trenér Bašný.