Když dvacetiletá dívka ve finále v kategorii do 63 kg porazila Kosovanku Lauru Fazliuovou na ippon, nemohla zlaté medaili ani uvěřit. Trvalo totiž dlouhých dvanáct let, než se české judo mohlo znovu radovat z juniorského titulu. Naposledy to dokázal pozdější olympijský vítěz Lukáš Krpálek. „Pracovali jsme pro to opravdu dlouho a tvrdě,“ prohlásila Renata Zachová.

Z JIHU ČECH NA HANOU

Vyrůstala ve Svatém Janu nad Malší, k judu přičichla díky spolužákovi na základní škole.

„Začínali jsme s bráchou v Českých Budějovicích, pak jsme šli do Kaplice. Chtěla jsem se ale přesunout někam, kde bych se mohla dál rozvíjet,“ vyprávěla Zachová.

I když brzy dostala laso od Jiřího Štěpána, který v Olomouci budoval silnou judistickou základnu, s přesunem to dlouho nevypadalo.

„Na českém poháru jsem se potkal s rodiči Renaty a její tatínek řekl, že v žádném případě nikam nepůjde,“ vzpomínal trenér na dobu, kdy její svěřenkyni bylo teprve čtrnáct let.

Dlouho ale netrvalo, když mu zazvonil telefon. „Volala její maminka. Renata doma pořád v uvozovkách otravovala, že chce do Olomouce. Dohodli jsme tedy, že přestoupí,“ řekl kouč.

Nadějná judistka šla i s bratrem téměř přes celou republiku za svým sportovním snem. „Věděla jsem, že to v Olomouci bude těžké, ale jsem za to moc ráda.“

Už patnácti letech se vzdala domácího komfortu. „Ale horší to bylo pro rodiče, než pro nás,“ usmála se Zachová. „Mně vadily hlavně ty pětihodinové cesty vlakem domů. Teď už nejsou tak časté.“

KOSOVO? NEJLEPŠÍ MÍSTO PRO JUDO

Čas plynul a studentka Fakulty tělesné kultury na Univerzitě Palackého se začala prosazovat na velkých mezinárodních akcích.

A letos to vygradovalo. Zisk medaile na Grand Prix v Izraeli vzbudil ohlas. Titul z juniorské Evropy byl dalším významným zářezem. „Vynikající úspěch, který jsme nestihli ani oslavit,“ poznamenal trenér.

Na šampionát v Chorvatsku se Zachová nemohla standardně nachystat.

„Doma byly zavřené tělocvičny, nemohli jsme se v České republice připravovat,“ připomněl Štěpán vládní nařízení omezující sportování.

Zachová tak vyrazila na jih Evropy.

„Do Kosova jezdíme často. Mají olympijskou vítězku a další tři čtyři dobré holky, které vozí medaile ze šampionátů. Pro holky je to jedno z nejlepších míst v Evropě,“ prohlásila.

Bydlení na soustředění ovšem nebylo pro slabé povahy.

„Je to ubytovna v tom nejtvrdším smyslu slova, je to tady taková Sparta. To vše jen pro to, že se snažíme dosáhnout našeho cíle,“ líčil z tréninkového kempu kouč.

CESTA K ÚSPĚCHU? JEN DŘINA

Jiří Štěpán patří mezi uznávané trenéry mládeže. Jeho filosofie?

„Dřina a odříkání si různých zábav. Zkrátka poctivá dřina, jiná cesta neexistuje,“ řekl.

„Na sportovce kladu takové nároky, že někdy mají pocit, že je to až za hranou. Já se z nich ale opravdu snažím dostat to nejlepší. Bez toho bilancování na hraně toho nejde.“

Zachová tvrdé dvoufázové tréninky zvládá výborně.

„Jedná se o trénink, který sportovec skutečně odtrénuje, ne jen v uvozovkách absolvuje. Jde o objem dvanácti tréninků týdně. Není to vůbec žádná legrace, je to náročné a je potřeba být opravdu trpělivý. Výsledky nepřijdou ze dne na den, nebo z měsíce na měsíc. Je to opravdu otázka let,“ řekl Štěpán.

Mladou judistku nerozhodila ani závodní pauza způsobená koronavirem. „I když jsme třeba nevěděli, na co se připravujeme, tak jsme na to nehleděli a prostě jsme trénovali. Chtěli jsme být připravení a teď jsem za to moc ráda,“ řekla novopečená mistryně Evropy.

VE STOPÁCH KRPÁLKA

Srovnání s Lukášem Krpálekm už sice zaznamenala, ale snaží se zůstat v klidu.

„Bylo by to úplně skvělé, kdybych šla v jeho stopách. Ale bude to ještě moc práce a dlouhá cesta,“ prohlásila Zachová.

„Mám vysoké cíle, i když o nich moc nemluvím. Chci olympijské zlato,“ vzkázala. „Šance kvalifikovat se příští rok do Tokia pořád je. Já v to věřím a budu o to bojovat.“

Se svým sportovním vzorem a judistickou ikonou Kráplkem se často potkává na sportovních kempech.

„Bavíme se spolu na kempech a je úžasně skromný člověk,“ konstatovala Zachová.

Teď vyhlíží domácí mistrovství Evropy v Praze.

„Budu se snažit prát jako minule a soustředit se jen na zápas, na nic jiného. Určitě bych chtěla medaili,“ prohlásila Zachová, která se na domácí šampionát těší. „Sice bude bez diváků, ale jsme za to rádi, že se uskuteční.“

„Hlavní ambicí je předvést co nejlepší sportovní výkon. Jak to dopadne výsledkově, je druhá věc, protože se jedná o Renatino první seniorské mistrovství Evropy,“ upozornil kouč.

Další velký den Renaty Zachové přijde tento pátek.