Závod, který deset let nosil zlatou známku a 5 hvězdičkové ocenění od Evropské atletické asociace a byl pevnou součástí projektu EuroHeroes je po loňské odmlce zpět.

Na start hlavního závodu se na náměstí postaví více než 2700 běžců. Někteří poběží štafetu, ale obdiv, potlesk, cílová medaile a speciální finišerské tričko bude patřit všem. Z první lajny vyběhne několikanásobný vítěz Jiří Homoláč společně s Geronem Stewardem a Pavlem Štěpánikem. U žen bude startovat Eva Filipiová, Barbora Jíšová, Tereza Jagošová, Hana Homolková či Petra Kamínková, která ještě nikdy na startu nechyběla.

„Jsem šťastná, že se v mém krásném rodném městě koná taková skvělá akce a že díky RunCzech pozná naše krásné město spoustu lidí, kteří by sem jen tak nezavítali,“ popisuje běžkyně.

Naopak se v krajském městě tentokrát neobjeví afričtí běžci, kteří by určitě patřili mezi favority. „Měli by problémy s cestou,“ uvedl předseda organizačního výboru RunCzech Carlo Capalbo.

Pro celé rodiny je pak určen dm rodinný běh, který je otevřený všem bez rozdílu věku. Trasa měří něco málo přes tři kilometry a zvládnou ji jak senioři, tak i děti na odrážedlech.

Vzhledem k hygienickým opatřením má letošní klání řadu omezení, kterým je například rozdělení závodníků do několika startovních vln.

Olomoucký půlmaraton tradičně uzavře některé ulice a průjezdy v části města. Ilustrační foto
Olomoucké ulice zaplní běžci. Takto půlmaraton zasáhne do dopravy ve městě

„Pořádání závodu se světovými měřítky je velmi obtížné, pokusit se o to v době pandemie, kdy se situace mění téměř každý den, je dvakrát tak obtížné. Nicméně mám kolem sebe skvělý tým, který funguje jako skvěle namazaný stroj a mám v něm naprostou důvěru a nepochybuji, že připravíme zcela fantastický závod,“ komentoval Carlo Capalbo.

„Určitě to ale pomůže městu a všem lidem, protože ukážeme, že se vracíme k normálnímu životu,“ dodal.

„Olomoucký kraj podporuje Mattoni 1/2Maraton Olomouc od samého začátku. Hanácká metropole má mezi závodníky velmi dobré jméno díky svým historickým kulisám, skvělé organizaci a rovněž zásluhou zdejších diváků. Věřím, že letošní jedenáctý ročník nabídne mnoho atraktivních zážitků nejen běžcům, ale i všem, kteří tento víkend do krajského města zavítají,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Fotbalisté Sigmy mají před sebou duel s Českými Budějovicemi.
Na Hanou se vrací Sladký. V sestavě proti Dynamu pravděpodobně i Jemelka

„Jsem pyšný na to, že se nám společně podařilo vybudovat prestižní vytrvalostní závod, Jsem přesvědčený o tom, že atletická událost takové úrovně motivuje i mnohé Olomoučany všech generací k většímu zájmu o běhání a pohyb obecně,“ dodal olomoucký primátor Mirek Žbánek.

Registrovat se případní zájemci o start mohou do sobotních 14 hodin na webových stránkách závodu či na Výstavišti Flora v Olomouci v pavilonu G.