Turnaj Masters platí mezi judisty za významnou sportovní událost. Body nasbírané v této soutěži mají nejvyšší váhu ze všech světových pohárů, které slouží jako průběžná kvalifikace na Letní olympijské hry. Každá váhová kategorie hostí 36 nejúspěšnějších závodníků ze světového žebříčku.

Zachová startovala z devatenáctého místa, a proto je její výkon skutečný úspěch jak pro její sportovní kariéru, tak pro celé české judo. Pokud se totiž do Paříže kvalifikuje, stane se první českou judistkou na OH po dvaceti letech.

V den zápasů čekalo na olomouckou závodnici celkem pět soupeřek. Ve vyřazovacích kolech docílila dvou výher nad Brazilkou Ketleyn Quadrosovou a nad vicemistryní světa, Kanaďankou Catherine Beaucheminové-Pinardovou. Stopku jí vystavila až kosovská judistka Laura Fazliuová ve čtvrtfinále, což posunulo Zachovou do opravných zápasů. Zde si připsala výhru nad Polkou Angelikou Szymanskou.

Veronika Tinklová
Výpověď? Bez udání důvodu, říká Tinklová o konci v Olomouci

V zásadním souboji o bronz se Zachová postavila proti aktuální světové i olympijské šampionce Clarisse Agbegnenouové. Stříbrné medailistce z Ria statečně vzdorovala celou první polovinu zápasu, poté ji však Francouzka nešťastně dostala do držení, ze kterého se již nevymanila.

„Clarisse je můj velký idol a jsem velmi ráda, že jsem se s ní mohla prát. Mrzí mě ale, že jsem prohrála, protože jsem cítila dva momenty, kdy jsem ji mohla hodit. Protentokrát to tedy urvala ona,“ říká Renata Zachová.