V rámci osmnáctého kola Hanačky přivítají vedoucí celek interligy a navíc svého tradičního rivala z Veselí nad Moravou. Družstvo, kam před sezonou z mistrovské Olomouce přestoupila legendární brankářka Lenka Černá, v sezoně poznalo jen dvakrát hořkost porážky.

„Proti Veselí není třeba tým speciálně motivovat. Vždy je to prestižní záležitost,“ říká trenér Zory Lubomír Krejčíř, který neopomněl ani okomentovat výkony olomouckých reprezentantek.

Minulý víkend se v Chebu odehrál tradiční reprezentační turnaj. Češky dokázaly v konkurenci Slovenska, Ukrajiny a Polska zvítězit. Vy jste na západě Čech působil v roli spolukomentátora přenosů České televize. Jaké jste si z toho odnesl poznatky?
Především musím pogratulovat k vítězství, je to úspěch. Hra postupně získávala na kvalitě od prvního k poslednímu zápasu. Mě se určitě nejvíc líbil ten poslední proti Polsku. Co se týká jednotlivých činností, výrazně se zlepšila defenziva národního týmu. Kromě prvního poločasu s Polskem družstvo velice dobře bránilo, výborná byla i gólmanka Raníková. V řadě úseků se mi líbil postupný útok.

Z jakého důvodu?
Protože obecně v interlize a především našemu družstvu v Olomouci chybí střelba z větší vzdálenosti. A v podání Kysučanové a tentokrát i Zámorské měla hra po této stránce dobré parametry. Anebo se mi to alespoň zdálo, vzhledem k tomu, jak vypadá ta interliga. Oproti minulým letům mě naopak zklamal rychlý útok reprezentace. Nebyl tak účelný, nebyl tak častý a nepadlo z něj tolik branek. Zejména jeho druhá vlna v podstatě chyběla.

Selucká? Velice příjemný pocit

V Chebu jste mohl sledovat výkony čtyř svých svěřenkyň ze Zory. Jak jste byl spokojený s jejich výkonem?
Raníková byla vynikající, až na první poločas s Polskem. Ale to bylo také dílem obrany. Podle mě měla být nejlepší brankařkou turnaje ona. Co se týče Tomečková, byla v all-stars. Předváděla výborné výkony, byla poměrně hodně vytížená, možná až přetížená. Zaskakovala i na pravé straně, přestože je pravačka. Kristýna Salčáková je obrovský bojovník, je živá, je rychlá. Ale má problémy s produktivitou. Ať už v tom smyslu, že se málo dostává ke střelbě, nebo v produktivitě. To její hru sráží.

V reprezentaci hraje na levém křídle, v Olomouci přitom většinu příležitostí dostává na střední spojce. Nesedí ji tato úloha přeci jen lépe?
Pro mezinárodní házenou je na to bohužel příliš drobná. Bude muset v reprezentaci opravdu být tím křídlem. Problém je v tom, že my ji zase musíme využívat do budoucna jako střední spojka. Protože předpokládám , že v Zoře zůstane a střední spojku hrát bude.

Největším překvapením byly asi výkony vaší pivotky Selucké, která byla na turnaj nominována až dodatečně kvůli zdravotním problémům Jany Simerské.
Předvedla kvalitní hru, podle mě hrála na hranici svých možností. S proměňováním žádné zásadní problémy neměla. Pozičně si vedla velice slušně a víme, že v defenzivě je dostatečně tvrdá. Pokud zvládne organizaci obrany, tak nemá problémy se sílou, možná jen trošku s důrazem. Snad taky trochu s rychlostí. Ale pro mě to byl velice příjemný pocit, že hrála tak, jak hrála.

Proti Veselí o umístění pro play-off

Interliga měla další dlouhou pauzu. Těch je v poslední sezoně požehnaně. Kluby to celkem těžce nesou. Co si o tom myslíte?
Je to neštěstí. Protože padají veškeré teoretické zásady přípravy sportovce a tvorba jeho herního výkonu. To jsou naprosto nelogické pauzy. Organismus i hlava z toho musí být nutně zmateny a je to na úkor výkonů. Ale nelze z toho nikoho vinit, je to dáno mezinárodní termínovou listinou. Ta se odvíjí od špičkových kolektivů, které hrají ligu mistryň, poháry a jejich hráčky za reprezentace. A tam dole jsou pak přestávky.

Čeká vás jeden z nejpikantnějších interligových zápasů, v sobotu přivítáte Veselí. To vede tabulku, což je asi motivace sama pro sebe.
Proti Veselí není třeba tým speciálně motivovat. Vždy je to prestižní záležitost. Teď navíc i díky Lence Černé, která tam chytá. Samozřejmě potřebujeme body, abychom zvládli boj se Slavií o klíčové umístění pro semifinále play-off. Bude to zajímavé utkání. My máme velký handicap, protože Veselí se na zápas mohlo připravovat kompletní, nemělo ani jednu reprezentantku. My jsme byli rozbiti na tři fronty, seniorské i juniorské reprezentantky a zbytek týmu. To může na herní výkon bezesporu mít vliv.

Veselí je váš tradiční rival. Detailně se mezi sebou znají jak hráčky, tak vy s trenérem Zerzáněm s kterým jste působil u reprezentace. Dá se na ně vůbec vymyslet něco nového?
Seděl jsem teď dlouho nad videem a myslím, že se opravdu nemáme čím překvapit. Snad v aktuálním použití nějakého obranného systému v daný moment. Bude záležet na okamžité formě a na štěstí.

Martin Dostál