Oba týmy se utkaly již v sobotu ve Valašském Meziříčí a pro olomoucké mladíky to byla vysoká škola basketbalu. Výsledek 119:65 hovoří za vše. Už od začátku odvetného utkání v Olomouci ale bylo vidět, že se nic podobného opakovat nebude. S favoritem hráli Olomoučtí svižný útočný basketbal a Valaši se jen díky střelám zpoza oblouku drželi ve vedení. „Od začátku jsme to pojali bojovněji, tlačili jsme se daleko víc na doskok a hráli jsme rychleji dopředu, neslo to své ovoce,“ hodnotil zápas domácí trenér Kryštof Skula.

Jeho slova potvrdila průběh druhé čtvrtiny, kterou domácí ovládli rozdílem šesti bodů. Univerzitě se dařilo i díky trojkám opory Jakuba Kotaly, nejlepšího střelce zápasu. Hosté, vedeni hráči s ligovými zkušenostmi, na začátku druhé půle zabrali. Domácí trápil Jakub Blažek, bývalá opora Opavy, jenž sbíral doskoky na obou stranách hřiště. Olomoučtí navíc měli problémy s fauly, pivot Michal Krhovský musel v průběhu třetí čtvrtiny střídat se čtyřmi chybami.

BK JIP Pardubice vs. BK Olomoucko.
Pouze osm bodů za čtvrtinu. Olomoucko schytalo v Pardubicích debakl

Škoda volných střel

Ještě na začátku čtvrtého dějství byli hráči UP blízko, aby zápas překlopili ve svůj prospěch. Po úspěšné trojce Jakuba Waclawka ale Valmez zabral v obraně, trefil několik střel z dálky a závěr si už pohlídal. „Po třech čtvrtinách jsme si soupeře nechali utéct a nechali hrát rozdílového hráče soupeře,“ popsal Skula s odkazem na nejlepšího střelce soupeře Lukáše Bukovjana.

Skula zmínil, že zápas však rozhodly neproměněné střely. „Měli jsme otevřenou střelu za tři body, mohli jsme se dostat na remízu a dotáhnout to do vyrovnané koncovky. Bohužel jsme nedali, soupeř dal tři koše za sebou a už se to vezlo,“ poznamenal kouč Olomouckých. Podobně viděl závěr i Kotala. „Chybělo trošku štěstí a v některých momentech zachovat chladnou hlavu. Některé volné pozice jsme měli proměnit,“ uvedl mladý forvard.

Vzhledem k průběhu zápasu je porážka o čtrnáct bodů pro domácí krutá. „Myslím si, že jsme odvedli dobrý výkon. V některých pasážích jsme byli lepším týmem,“ hodnotil Kotala. Vinou dvou porážek se Hanákům trochu vzdálil postup do play-off. „Tým se zvedá. Věřím, že v druhé polovině soutěže přijdou další vítězství a podaří se nám urvat klíčové zápasy, ať už v Kyjově, nebo doma s Kroměříží,“ popsal jarní plány Skula.

SK UP Olomouc – KK Valašské Meziříčí 76:90 (18:25, 44:45, 53:63)

Body: Kotala 22, Nosek 15, Loyka 13, Waclawek 11, Štrubl a Krhovský po 4, Martikán 3, Šindler a Nábělek po 2. – Bukovjan 19, Blažek 18, Janík 17, Jakel 15, Riemer 10, Jurda 6, Kašpar 5.

Rozhodčí: Sekáč, Račanský. Trojky: 8:8. TH: 12/14 - 18/24. Fauly: 20:15.

Autor: Daniel Sitek