Sobotní dopoledne připravilo rekordnímu počtu 133 startujících ideální podmínky, což se projevilo na časech. Závod byl navíc součástí první a druhé atletické ligy družstev, kvalifikačním závodem pro světový šampionát v Moskvě a mistrovstvím republiky veteránů.

Do hlavního závodu na deset a dvacet kilometrů odstartovalo 92 mužů a žen. Velkými favority byli zejména polští a slovenští borci. V ženách na přední umístění aspirovaly Polky a Litevky, kterým sekundovala česká reprezentantka Pelantová.

Po startu se vytvořila vedoucí skupina, v níž nechyběl nikdo z favoritů. Brzy však došlo k překvapivému vyloučení Poláka Nowaka, osmého na OH v Londýně. O vítězství tak bojovali Tomala a Slovák Tóth. Ve druhé polovině Tomala zvyšoval tempo a nakonec zvítězil v novém traťovém rekordu. Tóth obsadil stříbrnou příčku časem 1:21:50 hod. O převaze polských chodců svědčí i umístění na třetím až pátém místě. Nejlepší český chodec Ketner z Havířova skončil až na 15. místě. Na poloviční distanci zvítězil Ondřej Motl.

Také v ženách zvítězila polská reprezentantka Paulina Buziaková před Litevkou Virbaliteovou. Pelantová předvedla solidní výkon a časem 1:43:13 hod. vystoupila na bronzovou příčku.

Na doplňkové desítce dosáhla nejlepšího času 45:30 min. Polka Swargonová před českým juniorem Motlem z Rumburku, který došel do cíle o vteřinu později.

Na jedno a tříkilometrové trati dominovali mladí chodci ze Slovenska. Na delší trati startoval také olomoucký veterán 73letý Dostalík, který vyhrál premiérový ročník a jako jediný se zúčastnil všech 47 závodů. Pětikilometrový závod vyhráli Slováci Piliarová a Úradník časy 25:39 min. a 21:34 min. (pol)