Navíc souboj dvou nejlepších střelců celé 1. ligy vyhrál šumperský Tomáš Laštůvka, který si připsal osm gólů. Litovelský Jakub Schmalz jen šest.

Utkání mělo náboj od první sekundy, ovšem kdo čekal řežbu, byl zklamán. Tvrdě, leč férově hrály obě strany. Největší potlesk tak patřil přiznání šumperského gólmana Zbyňka Ošťádala, že tečoval do autu míč, který sudí přiřkli domácím – to vše za nerozhodného stavu.

„Utkání se hrálo opravdu podle fair play,“ říkal po utkání kouč Litovle Zdeněk Sléha.

V první půli to dlouho vypadalo, že na výbornou obranu Litovle domácí budou jen s obtížemi hledat recept, jenže nesmírná zarputilost znamenala, že hosté vedli v průběhu první půle maximálně o dvě branky.

A koncem poločasu odstartoval začátek jejich konce. Dva útoky skončily na šumperském gólmanovi, naopak domácí se vždy prosadili a do kabin šli s dvougólovým náskokem.

Po přestávce se obraz hry poněkud změnil. Šumperk zvýšil obrátky a do konce utkání byl o něco lepším týmem.

A když se náhodou hosté nadechovali k tlaku, vždy jim vzal vítr z plachet gólman Ošťádal, některé jeho zákroky udivili i jeho spoluhráče.

„Zbyňa předvedl, že by snad mohl ještě chytat i extraligu,“ konstatoval kapitán Šumperku Petr Dopita.

„Ošťádal je poziční brankář, naši mladíci nedokázali počkat na jeho pohyb a on je tak zkušený, že to prostě pálili do něho,“ uvedl litovelský kouč Zdeněk Sléha.

Jeho svěřenci se v posledních deseti minutách dostali pětkrát do šance na brankoviště, pětkrát nedali. „To byla pasáž, kdy jsme hráli dobře, ale místo toho, abychom šli z těch šancí dovedení, prohrávali jsme o čtyři branky,“ posteskl si Sléha.

Domácí přežili i dvouminutové oslabení, dva veledůležité góly vstřelil po krásných akcích Nimmerrichter a poslední minutu si už šumperští borci užívali potlesku příznivců.

„Kluci dlouho neplnili, co jsme si domluvili, mysleli si, že to gólman vychytá, ale nevychytal. Špatně jsme přistupovali, blokovali. Šumperk pak zvýšil agresivitu, což rozhodčí tolerovali a my jsme přestali hrát,“ hodnotil utkání Sléha.

„My jsme šli do první ligy s tím, že domácí zápasy musíme vyhrávat, což se daří. Jenže dlouho jsme neběhali, hráli bez myšlenky, byli jsme čitelní. Pak jsme to rozběhali, začala nám fungovat i obrana a k tomu se přidaly výkony Ošťádala, Laštůvky a Vobořila,“ podotknul kapitán Petr Dopita.

TJ Šumperk – Tatran Litovel 25:20 (14:12)

Branky: Laštůvka 8, Vobořil 6, Dopita 4, Korec 4, Nimmerrichter 3 – Schmalz 6, Barabáš 4, Knebl 3, Konšel 2, Kuchař 2, Macek 2, Číhal 1. Sedmičky: 2/2:1/1. Vyloučení: 3:2. ŽK: Dopita, Nimmerrichter, Kubáček – Schmalz, Kuchař. Rozhodčí: Bauer, Novotný. Diváků: 286.
Šumperk: Ošťádal – Laštůvka, Dopita, Vobořil, Drechsler, Mikuláš, Kranich, Laštůvka, Petrtýl, Marek, Nimmerrichter, Hejný, Korec, Kubáček. Trenér: Josef Dopita.
Litovel: Baránek – Havlíček, F. Sléha, Schmalz, Konšel, Kuchař, Knebl, Hanák, Macek, Číhal, Šmíd, Barabáš, Pohlmann. Trenér: Zdeněk Sléha.