„Víc gratulací mi v životě nepřišlo,“ usmíval se Josef Mucha před zahájením dopoledního tréninku s juniorkou olomoucké Sigmy.

Právě práce u olomoucké fotbalové mládeže z části zapříčinila, že skvostné tažení své dcery grandslamovým turnajem sleduje jen z povzdálí.

„S manželkou máme každý svoji práci, ale taky jsme to nechtěli zakřiknout. Fandíme tedy doma u televize, i když nás trošku mrzelo, že tam nejsme,“ líčil Mucha.

Jeho dvaadvacetiletá dcera v hlavní soutěži US Open nejprve z kurtu vyprovodila Ukrajinku Jastremskou (6:4, 6:2) a ve 2. kole způsobila obrovskou senzaci, když otočila souboj s dvojnásobnou grandslamovou šampionkou Garbiňe Muguruzaovou (3:6, 6:4, 6:4).

„Byl to krásný zápas, Karolína předvedla výborný výkon a měl jsem z toho opravdu skvělý pocit. Před turnajem by mě ani ve snu nenapadlo, že postoupí do 3. kola,“ popisoval Mucha, v jehož hlase bylo znát dojetí i hrdost.

Karolína Muchová
Muchová nadchla tenisový svět. Na US Open vyřadila Muguruzaovou

Křeče? V televizi to vidět nebylo

Na výrazu své dcery hned viděl, že hraje největší bitvu dosavadní tenisové kariéry.

„Na tvrdém povrchu, který je jejím nejoblíbenějším, si zápas velmi užívala. Bylo to znát z její mimiky. V jejím obličeji jsem viděl, jak si tu bitvu užívá a jak je šťastná, že takový zápas může hrát,“ popisoval Mucha.

Zápas na druhém největším dvorci areálu Flushing Meadows končil hodně po půlnoci newyorského času, přesto si otec s dcerou stihli zatelefonovat.

„Zrovna seděla v ledu a říkala, že toho měla opravdu plné zuby. Byla šťastná, ale hrozně unavená. Říkala, že ji chytaly křeče. Na to jsem jí odpověděl, že v televizi to vidět nebylo,“ zasmála se legenda fotbalové Sigmy.

Ač odborník na fotbal, tak o tenisových kvalitách své dcery nikdy nepochyboval.

„Věřil jsem jí od malička. Věděl jsem, že je dobrá, že má cit pro míč a že tenis zkrátka umí. Ale jestli to bude stačit na tu absolutní špičku, to jsem si nebyl až tak jistý,“ přiznal Mucha. „Teď když jsem ji viděl, tak věřím, že by mohla ještě nějaký super výsledek uhrát.“

Stadion Sevilla FC
Velká noční bitva. Sigma se "před nejlepšími fans ve Španělsku" pokusí o zázrak

Peníze investuje do zlepšení

Kromě nejlepšího výsledku kariéry si Karolína Muchová z tenisového New Yorku odveze tučný šek. Za postup z kvalifikace do 3. kola vyinkasuje (před zdaněním) 186 tisíc dolarů (přibližně 4,1 milionů korun).

Příjemná injekce pro hráčku, která se po tenisovém okruhu roky pohybuje bez podpory sponzorů.

„Tenis je drahý sport a peníze bude určitě investovat do toho, aby se mohla dál posouvat,“ uvažoval Mucha.

„Sice se o penězích moc nebavíme, ale je jasné, že je to pro ni výrazná pomoc. Ulehčí jí to, aby si mohla doplnit realizační tým, peníze bude investovat znovu dál,“ konstatoval.

Nejen Josef Mucha nyní nedočkavě vyhlíží zápas 3. kola US Open, ve kterém jeho dcera vyzve další favoritku – Australanku Bartyovou.

„Abych řekl pravdu, už teď uvažuju nad tím, že bych se tam vydal. Ale asi to tak rychle nepůjde, hlavně kvůli práci. Ještě uvidíme,“ spekuloval otec české tenisové hrdinky.

„Jsem sice trochu nervózní, protože to Karolíně moc přeju, ale na zápas se hodně těším,“ uzavřel.

Josef Mucha
Kouč juniorky Sigmy Mucha: Není to tak stresující, práce je to ale stejná
Trenér Karviné Josef Mucha
Sigma formu brzy najde, věří olomoucká legenda Mucha