„Budeme hrát bez zábran a pokusíme se favorita co nejvíce potrápit,“ plánuje před derby olomoucký trenér Jiří Teplý.

Ve čtvrtek přitom jeho tým propadl ve Frýdku-Místku. Neobává se proto podobného výpadku, který by na palubovce českého suveréna mohl mít katastrofální následky?

„Možné je všechno. V Prostějově ale nemáme co ztratit, což by měla být naše výhoda. Měli bychom hrát uvolněně, a ne křečovitě. Věřím, že to bude dobrý volejbal,“ dodal Teplý.

Šternberské volejbalistky čeká v domácím prostředí důležitý zápas s Přerovem. Hostující tým je bez jediného vítězství poslední. Tento duel by již nyní mohl něco napovědět o záchraně Šternberka v nejvyšší soutěži.

Nikdo nedokázal zvednout hlavu

V pátém kole extraligy šternberské i olomoucké volejbalistky prohrály na hřištích soupeřů. Vysokoškolačky nečekaně hladce 0:3 ukončily vítěznou sérii ve Frýdku-Místku a nováček v Ostravě nezvládl rozhodující tie-break.

Olomoucký tým proti koncentrovanému a skvěle bránícímu protivníkovi tahal od počátku za kratší konec. Ztrátu 16:20 a 21:23 dokázala univerzita v závěru úvodního setu ještě smazat, a dokonce měla za stavu 24:23 i první setbol střetnutí, jenže domácí hráčky šňůrou tří míčů v řadě rozhodly sadu ve svůj prospěch.

Podobný průběh mělo i druhé dějství. Nejprve šly do mírného vedení vysokoškolačky, potom převzal iniciativu Frýdek-Místek, žádný z týmů ale nevedl o víc než tři body.

V koncovce prokázal opět lepší nervy domácí celek a po výhře 25:23 vedl už 2:0. Olomoučankám navíc utekl i začátek třetí části duelu. Prohrávaly 2:6, dokázaly sice snížit na rozdíl dvou bodů, ale v pohodě hrajícímu soupeři se podařil definitivní trhák ze stavu 10:8 na 15:8.

V závěru univerzita prohrávala dokonce 9:20 a jen domácí útlum umožnil Olomouci alespoň korekci na přijatelné skóre.

„Z naší strany to byl nepochopitelný výpadek, soupeř nás předčil v bojovnosti i prakticky ve všech herních činnostech,“ zlobil se olomoucký kouč Jiří Teplý.

„Hráčky dělaly obrovské množství nevynucených chyb a nedodržovaly taktické pokyny, což nás stálo první dva sety. Potom už byl domácí celek na koni, na naší straně bohužel nikdo nedokázal zvednout hlavu a zavelet k obratu,“ konstatoval Teplý, podle nějž byl největší rozdíl mezi oběma týmy v obraně na síti i v poli a také na servisu.

Štrernberk se zalekl šance?

Šternberk v Ostravě nezačal vůbec dobře a domácím patřily úvodní dva sety. Ve třetím dějství však hráčky Sokola začaly těžit z chyb domácího celku.

Také čtvrtý set poznamenaný řadou nepřesností a chyb na obou stranách získal extraligový nováček. Do tie-breaku ale vstoupili hosté špatně. Ihned prohrávali o tři body a ztrátu již nedokázali zlikvidovat.

„Po dvou jasně prohraných setech, kdy se nám nedařilo podání a útok, jsme prostřídali nahrávačky a také smečařky a podařilo se nám dostat zpět do hry,“ uvedl trenér Šternberka Miroslav Jehlář.

„Holky zvedly hlavy, dařilo se mladé nahrávačce Petře Khůfkové a naopak chyby začaly dělat Ostravanky. Bohužel v tie-breaku se tým možná zalekl šance na případný úspěch a sinusoida šla zase dolů. Výsledek zkrácené hry sice vypadá na první pohled hrozivě, ale mnohdy rozhodovaly maličkosti, třeba jen centimetry,“ podotkl Jehlář.