„To, že se jedná ‚pouze‘ o olympiádu dětí a mládeže, jí vůbec neubírá na významu. Celý tento projekt byl ohromný, kvůli covidu se sice protáhl o rok, ale teď je konečně tady. Moc se na ni všichni těšíme. Zahajovací ceremoniál začíná již tuto neděli a myslím si, že se náš kraj má opravdu nač těšit ve všech šesti městech a jejich blízkém okolí," řekl na úvod hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Olympijský dům v Pevnosti poznání

Tisková konference se konala v olomoucké Pevnosti poznání. V té také bude po celou dobu konání akce zřízen olympijský dům, tedy centrum všeho dění. „Chtěl bych poděkovat, že si organizátoři vybrali Pevnost poznání za olympijský dům. Naše vzájemná synergie s olympiádou je úplně jasná, protože naše cílová skupina je hodně podobná - mladí lidé. Musím také kvitovat spolupráci s Olomouckým krajem, která je úplně perfektní a také celou kulturu a prezentaci akce. Doufám, že celá akce proběhne bez sebemenších problémů," prohlásil s úsměvem ředitel centra Matěj Dostálek.

Obrovský zájem veřejnosti

„Jelikož covid celou akci protáhl o další rok, tak o to víc se všichni mladí sportovci těší, až zde v Olomouci budou moci předvést své výkony. A podle toho, za jak krátkou dobu byly vykoupeny všechny vstupenky na slavnostní zahájení, si myslím, že i zájem fanoušků a rodičů bude obrovský," pochvaloval si místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman.

Mattoni 1/2Maraton 2022 v Olomouci. Vitalij Šafar a Valerija Zinenková - vítěz závodu a nejrychlejší žena
Olomoucký půlmaraton bez Afričanů kvůli Ukrajincům? Úplný nesmysl

Oheň zažehne olympijský medailista

„A co se týče zapalovače olympijského ohně, tak jsme se ho pro obrovský zájem rozhodli odtajnit dříve. Bude jím stříbrný medailista z Tokia v hodu oštěpem Jakub Vadlejch," prozradil ještě.

Pokrytí Českou televizí

Ani mediální zájem o akci nebude zrovna nejmenší. „Intenzivně bude olympiádu sledovat i Česká televize. Po celé čtyři dny bude připraveno kontinuální olympijské vysílání na kanálu ČT Sport. Strašně mile nás překvapilo, že sledovanost přenosů z minulých olympiád přesahovala i jiné profesionální soutěže," dodal na závěr své řeči.

Návštěva sportovních hvězd

A to stále není vše. Mladí sportovci se totiž mohou těšit na návštěvu desítek současných či bývalých profesionálních sportovců.Na čtvrteční finále fotbalistů dorazí Karel Poborský a následně vítězům předá medaile. Závodníky na divoké vodě v úterý přijedou podpořit Jiří Prskavec s Lukášem Rohanem. Tenista Jiří Novák bude zase po celou dobu sledovat mladé talenty na kurtech v Prostějově.

„Úspěšní sportovci jsou pro děti vzorem. Jsme hrdí, že z Olomouckého kraje pochází řada reprezentantů České republiky. Zároveň jsme rádi, že právě u nás bude poprvé na Olympiádě dětí a mládeže šerm a jeho ambasadorem je mladý olympionik Jakub Jurka,“ uzavřel hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.